Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2012-11-14| GIS, Edukacja, Imprezy

Święto GIS na Politechnice

O zastosowaniach systemów informacji geograficznej w badaniach ekologii ssaków, w działaniach straży miejskiej czy w wojsku można było usłyszeć podczas obchodów Dnia GIS na Politechnice Warszawskiej.


Święto GIS na Politechnice
Studenci Stowarzyszenia „Geoida” działającego przy WGiK PW oraz Koła Naukowego Geoinformatyki i Teledetekcji UW wspólne obchody otworzyli w poniedziałek (12 listopada) w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego, a zakończyli wczoraj podczas wykładów w Małej Auli Gmachu Głównego Politechniki Warszawskiej.

„GIS w przyrodzie” oraz „GIS w bezpieczeństwie” to tematy sesji, w których zaprezentowali się prelegenci. Pierwszą z nich zainaugurowała dr inż. Joanna Pluto-Kossakowska, organizatorka pierwszego Dnia GIS na PW. Tematem jej wystąpienia była refleksja nad rolą informacji/GIS w zmianach zachodzących w społeczeństwie postindustrialnym. Autorka próbowała odpowiedzieć w nim na pytania: jakie jest zapotrzebowanie społeczne na GIS, jak GIS wpływa na nasze codzienne życie, w jakim stopniu wykorzystujemy GIS, aby polepszyć jego jakość, czym są geoportale społecznościowe i czy społeczeństwo świadomie z nich korzysta.



Tematykę zastosowania GIS w badaniach ekologii ssaków poruszył Maciej Górny z Instytutu Ssaków PAN w Białowieży. Jego zdaniem GIS jest doskonałym narzędziem badawczym m.in. do modelowania procesów ekologicznych, rozmieszczenia i dynamiki populacji zwierząt czy też do badania zależności między gatunkiem a środowiskiem. Szerzej zaprezentowana została analiza tzw. ścieżki najmniejszych kosztów i jej wykorzystanie w ochronie ssaków. Możliwości zastosowania GIS w modelowaniu procesów korytowych rzek dostrzega dr hab. Artur Magnuszewski (UW), a Sylwia Nasiłowska (UW) – w wyznaczaniu obszarów zagrożonych zanieczyszczeniem wód azotanami pochodzenia rolniczego w Polsce. Natomiast dr inż. Rafał Kokoszka (RZGW w Krakowie) przybliżył system informacji geograficznej PLUSK, który ma służyć jako płaszczyzna wymiany danych, analizy i zarządzania zasobami wód powierzchniowych i podziemnych na pograniczu Polski i Słowacji.

W Centrum Bezpieczeństwa m.st. Warszawy wykorzystano GIS podczas Euro 2012, o czym przekonywał Grzegorz Kępiński (BBiZK Warszawa). Tematykę tę poruszył również Grzegorz Staniszewski prezentujący systemy informacji geograficznej w działaniach stołecznej straży miejskiej. Omówił on serwis mapowy przygotowany w związku z mistrzostwami Europy w piłce nożnej. Na co dzień opracowane dane pomagają straży miejskiej przede wszystkim w planowaniu działań prewencyjnych, w szczególności podczas imprez masowych.



Prowadzenie analiz wojskowych przy wykorzystaniu Serwera Informacji i Usług Geograficznych było tematem wystąpienia kpt. Krzysztofa Pokoniecznego (Wojskowe Centrum Geograficzne). Omówił on ogólną budowę i zastosowanie GeoSerwera – portalu przeznaczonego dla armii. Przedstawił kilka funkcji systemu, m.in. analizy 2D, 3D, widoczności, przejezdności pojazdów, lądowań helikopterów. Dla wielu uczestników być może była to jedyna okazja, by zobaczyć wojskowe wykorzystanie GIS.

O rozwiązaniach firmy Intergraph do zarządzania kryzysowego opowiedział Paweł Pręcikowski (Intergraph Polska), a Agnieszka Gruchała (GUGiK) przedstawiła możliwości i własności modułu SDI. Z kolei przedstawiciel firmy Garmin Maciej Zalewski omówił technologie wspomagające bezpieczeństwo na morzu i lądzie.

W przerwach nie obyło się bez konkursów z atrakcyjnymi nagrodami. A organizatorzy już teraz zapraszają na przyszłoroczne obchody.

fot. Marta Ziomek

Emilia Fryszkowska (Stowarzyszenie Studentów WGiK PW ?Geoida?),


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Raczki Elbląskie w chmurze punktów
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama