|2012-11-14|
Teledetekcja, Sprzęt, Software, Imprezy
Konferencja SPAR Europe 2012 trwa
Po raz kolejny w Europie odbywa się konferencja SPAR skierowana do użytkowników wszelkiego rodzaju technologii 3D (Haga, 12-14 listopada). Jest to znakomita okazja, aby zapoznać się z najnowszymi osiągnięciami w zakresie zbierania i przetwarzania danych z wykorzystaniem LiDAR-u, fotogrametrii bliskiego zasięgu czy coraz popularniejszym ostatnio pojęciem „computer vision”.
W odróżnieniu od Intergeo czy kongresu ISPRS nie są to jednak targi czy zjazd naukowców, lecz spotkanie skupiające w jednym miejscu ekspertów pracujących w produkcji i dostarczających rozwiązania wykorzystywane na co dzień w rozwiązaniach inżynieryjnych.
Szeroki program spotkania oferuje równolegle trzy niezależne tory prezentacji. Można jednak odnaleźć spójny kierunek dążący do coraz większego przenikania się metod obrazowania wykorzystywanych w fotogrametrii i teledetekcji z technologią zwaną computer vision i firmami zajmującymi się tzw. rzeczywistością rozszerzoną. Wśród poruszanych tematów dominują: • drony (bezzałogowe statki powietrzne), • BIM (Building Information Modeling), • „zimna wojna” LiDAR vs. fotogrametria ze wskazaniem na techniki LiDAR poszerzające spektrum obrazowania, nośniki sensorów oraz zastosowania chmury punktów, • wykorzystanie LiDAR w kryminalistyce, górnictwie, modelowaniu i inwentaryzacji przemysłowej, • coraz odważniejsze kroki automatyzacji procesu przetwarzania i modelowania 3D z wykorzystaniem danych z mobilnych systemów (MMS) – synchronizacja LiDAR i zdjęć w procesie automatycznego generowania modeli o szczegółowości LOD3 (teksturowane szczegóły elewacji), • computer vision – czyli nowe oblicze, a może adopcja fotogrametrii i teledetekcji.
Dyskusje kuluarowe skupiają się na dronach, możliwościach ich wykorzystania i miejsca na rynku, słychać glosy zarówno entuzjastów, jak i sceptyków. Faktem jest, iż w wielu krajach nie ma jasnych przepisów dotyczących operacji „lotniczych” z użyciem dronów, które dawałyby jednoznaczną odpowiedź na pytania: • Czy operator drona powinien mieć licencję pilota? • Czy należy zgłaszać plany lotu, a jeśli tak, to od jakich pułapów operacyjnych? • Co z prywatnością lub tajnością danych dla obszarów niejawnych? Taka szara strefa w przepisach może prędzej czy później prowadzić do nieszczęśliwych wypadków (np. zderzenia z silnikiem samolotu linii lotniczych), co mogłoby prowadzić do natychmiastowego zamrożenia tej technologii na wiele lat.
Z kolei computer vision to ogromny rynek, na który wkraczają LiDAR i fotogrametria bliskiego zasięgu. Wydźwięk wielu prezentacji specjalistów wywodzących się spoza środowiska geodezyjnego wskazuje na to, że ta technologia jest ponad technikami obrazowania. Wysyłają oni także sygnały, iż być może fotogrametria i teledetekcja zostaną połknięte przez tę mocno sponsorowaną nową dziedzinę. Fotogrametrzy z przekorą odpowiadają jednak, że nie każdy, kto kupi sobie aparat fotograficzny, jest od razu dobrym fotografem.
Arkadiusz Szadkowski
|