Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2012-11-12| GIS, Teledetekcja, Edukacja, Imprezy

Obchody Dnia GIS rozpoczęła Warszawa

O tym, że najnowsze technologie geoprzestrzenne pozwalają badać nie tylko takie zjawiska, jak osuwiska czy lawiny, ale również zdarzenia historyczne, jak polowanie na czarownice, można było przekonać się podczas obchodów Dnia GIS, które dziś (12 listopada) rozpoczęły w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego. Stolica zainaugurowała w tym roku świętowanie Dnia GIS.


Obchody Dnia GIS rozpoczęła Warszawa

Dziekan Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych prof. Andrzej Lisowski podkreślił, że obecnie bardzo dynamicznie rozwijające się techniki związane z gromadzeniem, przetwarzaniem, analizą i udostępnianiem informacji przestrzennej zrewolucjonizowały geografię, nadały jej nowy wizerunek i nowe wartości.

O wykorzystaniu oprogramowania GIS w katalogowaniu zdjęć lotniczych z okresu II wojny światowej dla obszaru Polski mówił Sebastian Różycki z Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej. Autor badał bowiem ostatnio archiwa dotyczące naszego kraju dostępne w USA i samodzielnie wykonał próbę skatalogowania pozyskanych materiałów. Tomasz Panecki z Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych UW przekonywał, że wykorzystanie historycznego GIS-u pozwala przedstawić w nowym świetle np. temat polowań na czarownice. Jednocześnie zaprezentował przykłady funkcjonujących historycznych geoserwisów (Hikimapa, Cartomatic) oraz pomysł na nowy polski gisowy serwis historyczny.

Lawinami śnieżnymi w Hiszpanii zajmuje się Edyta Woźniak z Centrum Badań Kosmicznych PAN. Ze względu na małą dostępność obszarów częstego występowania lawin w ich badaniach tradycyjne metody terenowe są mało wydajne i kosztowne. Jak przekonywała autorka prezentaji, z tych powodów wykorzystuje się modelowanie za pomocą systemów GIS i teledetekcji. W celu opracowania map zagrożenia lawinowego tworzy się modele pochylenia terenu na podstawie NMT, a następnie wydziela się strefy startu, tranzytu i zatrzymywania się lawin. Kolejnym krokiem jest analiza szorstkości powierzchni w obrębie stref startu, która jest jednym z czynników determinujących stabilność śniegu. Na szorstkość powierzchni wpływają głównie: roślinność i budowa geologiczna. Kwestia częstości lawin jest silnie powiązana z warunkami pogodowo-klimatycznymi. Ze względu na małą liczbę stacji meteorologicznych w rejonach górskich w celu uzyskania potrzebnych informacji wykorzystuje się zdjęcia satelitarne.



Doświadczenia przy stosowaniu naziemnego i lotniczego skaningu laserowego w badaniu osuwisk omówił natomiast Tomasz Wojciechowski z karpackiego oddziału Państwowego Instytutu Geologicznego. Przekonywał on, że z geologicznego punktu widzenia zaletą laserowych metod pomiarowych jest duża rozdzielczość danych oraz możliwość filtrowania punktów, co prowadzi do wygenerowania dokładnego numerycznego modelu rzeźby terenu. Fakt ten – zdaniem autora prezentacji – wnosi nową jakość w badaniu osuwisk.

Można też było posłuchać m.in. o bezzałogowym systemie fotogrametrycznym AviSystem (Wieńczysław Plutecki z firmy Taxus SI), systemach geoinformacyjnych w zarządzaniu infrastrukturą techniczną (Krzysztof Karsznia z firmy Leica Geosystems Polska), szerokim wachlarzu rozwiązań pomiarowych marki Hi-Target opartych na wykorzystaniu technologii pozycjonowania GNSS (Piotr Matyjaszek z Apogeo) oraz o GIS-owych i teledetekcyjnych rozwiązaniach firmy Esri Polska (Klaudia Bielińska). W przerwach między sesjami prezentowano możliwości aplikacji i sprzętu na stoiskach TPI, Apogeo czy Progea Consulting. Spore zainteresowanie wzbudzał motoszybowiec będący częścią AviSystemu firmy Taxus SI.



Uczestnicy spotkania – główne młodzież akademicka – mieli też okazję wziąć udział w konkursach („Nieziemski krajobraz”, „Czas na zmiany”, „Krzyżówka”, „Współrzędne” oraz „Kontury”), a spotkaniu towarzyszyła wystawa posterów. Na popołudnie zaplanowano warsztaty (ENVI, ArcGIS i Autodesk Infrastructure Modeler) oraz grę miejską, której uczestnicy mieli za zadanie odnalezienie, na podstawie pewnych wskazówek, ciekawych miejsc Warszawy na trasie między BUW-em a Gmachem Głównym Politechniki. Odnalezione punkty zostały następnie opracowane w aplikacji gis&go firmy Esri Polska.
Po raz pierwszy organizatorami imprezy są wspólnie Wydział Geografii i Studiów Regionalnych UW, Wydział Geodezji i Kartografii PW oraz Instytut Geodezji i Kartografii. Impreza zyskała w tym roku patronat honorowy prezydent Warszawy, rektorów obu uczelni oraz głównego geodety kraju. Jutro (13 listopada) kontynuacja obchodów Dnia GIS w Warszawie, tym razem na Politechnice Warszawskiej. Patronat medialny nad tym wydarzeniem objął miesięcznik GEODETA oraz portal Geoforum.pl. Pojutrze (14 listopada) ruszają obchody w Wojskowej Akademii Technicznej i na SGGW, ale także w wielu innych częściach kraju. Więcej informacji poniżej i w kalendarium Geokonferencji.

Anna Wardziak


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Otwieranie modeli 3D GUGiK w QGIS
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama