Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-11-09| GIS, Mapy

Nie tylko natura w Natural Earth 2.0

Ze strony projektu Natural Earth można pobrać nową wersję bezpłatnej bazy danych ogólnogeograficznych dla całego świata.


Nie tylko natura w Natural Earth 2.0
Zbiór Natural Earth 2.0 rozbudowano o warstwy dróg, linii kolejowych, portów, lotnisk i stref czasowych. Poprawiono także geometrię obiektów, m.in. eliminując błędy topologiczne na warstwach linii brzegowych, oceanów czy granic administracyjnych. Zdaniem twórców bazy dzięki tym zabiegom będzie ona teraz sprawniej działała na różnych platformach GIS (m.in. w PostGIS) oraz lepiej współgrała z niskorozdzielczymi zdjęciami satelitarnymi.

Zbiór rastrów rozszerzono o obraz rzeźby Ziemi w odcieniach szarości, nazwany Gray Earth (rys. poniżej). Wprowadzono także nowy schemat nazewnictwa plików, co ma ułatwić ich obsługę w systemach bazodanowych. Poza tym poprawiono wiele mniejszych błędów zgłoszonych przez użytkowników tych danych w wersji 1.4.

Bezpłatna baza danych ogólnogeograficznych Natural Earth dostępna jest w skalach 1:10 mln, 1:50 mln i 1:110 mln. Wersję 2.0 można pobrać w formatach SHP, SQLite, GeoTIFF oraz w formie gotowej do uruchomienia w oprogramowaniu ArcGIS lub Quantum GIS.

Źródło: Natural Earth, JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Polska aplikacja zwycięża w konkursie Hexagonu
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS