Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-11-08| GIS, Teledetekcja, Edukacja

6,5 mln rekordów w jednym zbiorniku

ZiZOZap to interdyscyplinarny projekt badania Jeziora Goczałkowickiego, w który zaangażowało się ponad stu naukowców z rożnych dziedzin. Jednym z elementów, który ich integruje, jest GIS.


6,5 mln rekordów w jednym zbiorniku <br />
fot. NASA/ArcGIS.com
fot. NASA/ArcGIS.com

Celem przedsięwzięcia jest modelowanie procesów zachodzących w zbiorniku i jego otoczeniu. W tym celu zebrano i wprowadzono do bazy już 6,5 mln rekordów. Są to głównie dane klimatyczne gromadzone on-line. Na jego potrzeby sporządzono także mapę batymetryczną opracowaną na podstawie pomiarów 200 tys. punktów. W systemie znajdują się ponadto zdjęcia zbiornika pochodzące z konstelacji Landsa nawet sprzed 25 lat, a także z wysokorozdzielczego aparatu WorldView-2. Z pomocą odbiorników GPS w terenie gromadzone są zaś dane o roślinności. Wszystkie te informacje będą dostępne na specjalnie przygotowywanym geoportalu, choć tylko niektóre warstwy trafią do części ogólnodostępnej.

Więcej o projekcie ZiZOZap można przeczytać w najnowszym wydaniu „Gazety Uniwersyteckiej” Uniwersytetu Śląskiego.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Kolorowe wideo z orbity
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS