Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-11-08| Edukacja

Pierwszy patent w DSW

Naukowiec z Wydziału Nauk Technicznych Dolnąśląskiej Szkoły Wyższej stworzył urządzenie centrujące lunetę w elemencie osiowo-symetrycznym. Wynalazek wspomaga precyzyjne usytuowanie elementów na osi i dzięki temu zapobiega awarii całego urządzenia.


Pierwszy patent w DSW

Zaproponowane rozwiązanie pozwala na skrócenie czasu montażu lunety w osi tulei do kilku minut. – Dotychczas ustawiano lunety w osi tulei metodą kolejnych przybliżeń, co trwało nawet kilka godzin. Idea opracowania takiego urządzenia powstała w trakcie osiowania klapy jazu w Kędzierzynie-Koźlu, gdzie większość czasu poświęcano na montaż lunety w tulei. Skrócenie czasu prac terenowych jest istotne i zostało osiągnięte dzięki zastosowaniu zgłoszonego wynalazku – mówi dr hab. Wojciech Anigacz, twórca opatentowanego rozwiązania.

Następnym krokiem jest zgłoszenie wynalazku do Europejskiego Urzędu Patentowego. Urządzenie opatentowano w ramach grantu, który WNT uzyskał w 2011 roku z programu Patent Plus. Pozyskane środki pozwalają na sfinansowanie zgłoszenia i opłat w polskim oraz europejskim urzędzie patentowym. Żeby urządzenie mogło uzyskać prawo ochrony, powinno posiadać cechy nowości. – Warunek ten powinien być udokumentowany poprzez porównanie zgłaszanego rozwiązania z aktualnym stanem wiedzy, zwłaszcza z innymi, już chronionymi rozwiązaniami. Niezależnie od twórcy i rzecznika patentowego ekspert w Urzędzie Patentowym przeprowadza badania porównawcze. Prawo ochronne jest ograniczone terytorialnie, ale cechy nowości muszą być niepodważalne w skali światowej – wyjaśnia dr Anigacz.

Według rozporządzenia ministra nauki i szkolnictwa wyższego uzyskanie patentu w kraju czy zagranicą daje 25 punktów i dalsze 25 za wdrożenie wynalazku. Natomiast za zgłoszenie wynalazku otrzymuje się 2 punkty. Są one przyznawane jednostce naukowej, której pracownikiem jest twórca wynalazku.

Źródło: DSW


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Polska aplikacja zwycięża w konkursie Hexagonu
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS