Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-11-07| GIS, Mapy

Amerykańska walka wyborcza na mapach

W ciągu ostatniej nocy wielu Amerykanów z zapartym tchem śledziło wyrównaną walkę o fotel 45. prezydenta Stanów Zjednoczonych – także na mapach.


Amerykańska walka wyborcza na mapach
Większość z opracowań kartograficznych jest interaktywna i aktualizowana na bieżąco na podstawie najświeższych wyników głosowania. Ze specjalnego serwisu Google’aoprócz wyników z podziałem na stany i hrabstwa można się było dowiedzieć, ile poszczególne sztaby wydały na kampanię, jakie miejsca odwiedzili kandydaci oraz gdzie znajduje się najbliższy lokal wyborczy.

Ciekawostką na mapie portalu Huffington Post było wyróżnienie stanów, gdzie w toku aktualizacji wyników szala zwycięstwa przechyliła się na korzyść drugiego kandydata, a także prezentacja rezultatów głosowania w formie kartodiagramu anamorficznego, gdzie wielkość diagramu kołowego odpowiada liczbie zdobytych głosów elektorskich.

Nietypowe metody prezentacji kartograficznej znajdziemy także na mapie „The New York Times”. Za pomocą wektorów pokazano na niej, jak w ciągu 4 lat zmieniły się preferencje polityczne w poszczególnych hrabstwach. Za pomocą kartodiagramu zilustrowano zaś „margines zwycięstwa”, czyli wielkość przewagi jednego kandydata nad drugim.

Wyróżnikiem mapy na stronie telewizji CNN była z kolei możliwość oglądania aktualnych wyników na tle tych sprzed 4, 8 i 12 lat. Ciekawostką jest narzędzie do symulowania rozstrzygnięcia wyborów w zależności od poparcia w poszczególnych stanach. Własne opracowanie kartograficzne udostępniła także firma Esri wspólnie z agencją Associated Press. Pozwala ono podejrzeć wyniki na tle charakterystyki demograficznej stanu lub hrabstwa.

Ciekawą mapę (również wykonaną za pomocą rozwiązań Esri) opublikował Uniwersytet Stanforda. Na witrynie Stanford Election Atlas w formie diagramów kołowych można zobaczyć wyniki wyborów z 2008 r. w każdym okręgu wyborczym. Jako podkład służą zaś kartogramy prezentujące np. średni dochód mieszkańca, dominującą rasę (rys. poniżej) czy liczbę potencjalnych wyborców na milę kwadratową.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skaning ułatwi modernizację statku
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS