wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-11-07| GIS, Mapy

Amerykańska walka wyborcza na mapach

W ciągu ostatniej nocy wielu Amerykanów z zapartym tchem śledziło wyrównaną walkę o fotel 45. prezydenta Stanów Zjednoczonych – także na mapach.


Amerykańska walka wyborcza na mapach
Większość z opracowań kartograficznych jest interaktywna i aktualizowana na bieżąco na podstawie najświeższych wyników głosowania. Ze specjalnego serwisu Google’aoprócz wyników z podziałem na stany i hrabstwa można się było dowiedzieć, ile poszczególne sztaby wydały na kampanię, jakie miejsca odwiedzili kandydaci oraz gdzie znajduje się najbliższy lokal wyborczy.

Ciekawostką na mapie portalu Huffington Post było wyróżnienie stanów, gdzie w toku aktualizacji wyników szala zwycięstwa przechyliła się na korzyść drugiego kandydata, a także prezentacja rezultatów głosowania w formie kartodiagramu anamorficznego, gdzie wielkość diagramu kołowego odpowiada liczbie zdobytych głosów elektorskich.

Nietypowe metody prezentacji kartograficznej znajdziemy także na mapie „The New York Times”. Za pomocą wektorów pokazano na niej, jak w ciągu 4 lat zmieniły się preferencje polityczne w poszczególnych hrabstwach. Za pomocą kartodiagramu zilustrowano zaś „margines zwycięstwa”, czyli wielkość przewagi jednego kandydata nad drugim.

Wyróżnikiem mapy na stronie telewizji CNN była z kolei możliwość oglądania aktualnych wyników na tle tych sprzed 4, 8 i 12 lat. Ciekawostką jest narzędzie do symulowania rozstrzygnięcia wyborów w zależności od poparcia w poszczególnych stanach. Własne opracowanie kartograficzne udostępniła także firma Esri wspólnie z agencją Associated Press. Pozwala ono podejrzeć wyniki na tle charakterystyki demograficznej stanu lub hrabstwa.

Ciekawą mapę (również wykonaną za pomocą rozwiązań Esri) opublikował Uniwersytet Stanforda. Na witrynie Stanford Election Atlas w formie diagramów kołowych można zobaczyć wyniki wyborów z 2008 r. w każdym okręgu wyborczym. Jako podkład służą zaś kartogramy prezentujące np. średni dochód mieszkańca, dominującą rasę (rys. poniżej) czy liczbę potencjalnych wyborców na milę kwadratową.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Galileo pomaga stworzyć ekologiczne fajerwerki
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS