Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-11-08| Prawo, Przetargi

Nowe prawo uderzy w nierzetelnych wykonawców

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał wczoraj (7 listopada) nowelizację ustaw Prawo zamówień publicznych oraz o koncesji na roboty budowlane lub usługi.


Nowe prawo uderzy w nierzetelnych wykonawców <br />
Autostrada A2 porzucona przez chiński Covec
Autostrada A2 porzucona przez chiński Covec
Nowe prawo wdroży postanowienie europejskiej dyrektywy obronnej koordynującej procedury udzielania zamówień w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa. Zdecydowanie najwięcej emocji budzą jednak zmiany mające utrudnić nierzetelnym firmom uczestnictwo w przetargach. Na mocy znowelizowanej ustawy Pzp zamawiający będzie mógł teraz wykluczyć z postępowania firmy:
• wobec których w ciągu ostatnich 3 lat zapadła prawomocna decyzja o zerwaniu kontraktu z ich winy, jeśli wartość niezrealizowanego zamówienia wyniosła minimum 5% wartości kontraktu;
• które wyrządziły szkodę lub na które nałożono karę w wysokości przynajmniej 5% wartości kontraktu;
• wobec których nie zapadła jeszcze prawomocna decyzja o zerwaniu kontraktu, ale jego wartość wynosi 20 mln euro w przypadku robót budowlanych lub 10 mln euro w przypadku dostaw i usług.

Jeśli wykonawca nie zgodzi się z wykluczeniem go z postępowania na podstawie powyższych przesłanek, znowelizowane prawo daje mu możliwość odwołania się do Krajowej Izby Odwoławczej lub sądu.

Nowe przepisy wejdą w życie 3 miesiące po opublikowaniu ich w Dzienniku Ustaw.

Treść nowelizacji

Źródło: PAP, JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Studenci inwentaryzują budynek AGH
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS