Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-11-05| GNSS, Edukacja, Instytucje

Kosmiczne pomysły nagrodzone

Wirtualne trąbienie na drodze, mierzenie rzek i orientacji samolotu, dźwiękowa nawigacja czy wyszukiwarka osób potrzebujących pomocy – to tylko wybrane pomysły nagrodzone w 9. edycji Europejskiego Konkursu Nawigacji Satelitarnej (ESNC).


Kosmiczne pomysły nagrodzone
Główną nagrodę (Galileo Master) otrzymał portugalski projekt ULF-MC, który umożliwia wyznaczanie pozycji wewnątrz budynków z wykorzystaniem zwykłych smartfonów. Pozwalają na to: specjalna aplikacja, sieci wi-fi oraz prosta infrastruktura modulująca pole magnetyczne w budynku. Technologię tę rozwinęła i opatentowała portugalska firma Fraunhofer wspólnie z Uniwersytetem w Porto.

Jak poinformować kierowcę, by włączył światła? Jak użyć klaksonu, by jednoznacznie było wiadomo, komu chcemy zwrócić uwagę. Jak podziękować innemu kierowcy? Te i inne problemy rozwiązuje tajwański projekt DSRC (Driving with Safety, Responsiveness and Courtesy!), laureat nagrody Galileo Pro. Jego autorzy zbudowali system składający się z modułu komunikacyjnego i oprogramowania, które umożliwiają łatwe komunikowanie się kierowców na drodze, a przy okazji zwiększają dokładność odbiornika GPS do 2 metrów.

Specjalne nagrody przyznano natomiast projektom:
• 3SOUND NAVIGATION (nagroda GSA) – osobisty zestaw nawigacyjny łączący technologie GNSS oraz dźwięków 3D, co ma ułatwiać kierowanie się wskazówkami dotyczącymi trasy przejścia/przejazdu.
• Obywatelska pierwsza pomoc (nagroda ESA) – mobilna aplikacja Citizen First Aid, która za pomocą geolokalizacji umożliwia powiadomienie okolicznych mieszkańców o nagłym wypadku, np. napaści, zawale serca czy ataku astmy.
• GNSS Based Attitude Determination (nagroda DLR) – system umożliwiający dokładne wyznaczenie parametrów orientacji samolotu z wykorzystaniem jednego lub dwóch odbiorników GNSS.
• immer MOBIL (nagroda HPI) – oprogramowanie nawigacyjne pomyślane przede wszystkim z myślą o osobach starszych. Jego głównym zdaniem jest ułatwienie im poruszania się po obszarach miejskich z wykorzystaniem zdefiniowanych wcześniej środków transportu.
• Access ON (nagroda University Challange) – mobilna aplikacja umożliwiająca proste i szybkie powiadamianie odpowiednich władz o utrudnieniach dla osób niepełnosprawnych.

W ramach ESNC wręczono także kilkanaście nagród regionalnych. W tym roku po raz pierwszy można było startować również w edycji polskiej konkursu. Zwyciężyła w niej rodzima spółka Maxi Mapa z projektem o nazwie „Szybkie i dokładne zbieranie danych batymetrycznych z wykorzystaniem autonomicznej platformy pomiarowej”. Zespół w składzie Marcin Bielecki, Dorota Bielecka, Cezary Karpiski opracował mobilny system, który wzdłuż zadanej trasy automatycznie mierzy dno zbiorników śródlądowych.

Łącznie do 9. Europejskiego Konkursu Nawigacji Satelitarnej zgłoszono 407 projektów z 40 krajów.

Źródło: ESNC, JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Modelowanie Dębu Bartek
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS