wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-11-01| Mapy

Apple patentuje dotykowe mapy

Po czterech latach starań firma Apple uzyskała patent na wielodotykowy interfejs obsługi map w jej systemie operacyjnym iOS. Może to wywołać kolejną odsłonę wojny patentowej na rynku urządzeń mobilnych.


Apple patentuje dotykowe mapy
Wniosek o opatentowanie tego rozwiązania korporacja złożyła już w 2008 roku. Jak napisano we wniosku, jego zaletą jest przede wszystkim przyspieszenie dojścia użytkownika do poszczególnych narzędzi programu oraz możliwość zrezygnowania ze stosowania skrótów klawiszowych czy wielu przycisków w graficznym interfejsie użytkownika.

Na początku koncepcja ta wykorzystywana była w oprogramowaniu bazującym na mapach Google. Stosowana jest również w wersji szóstej systemu iOS, w którym Apple ma już własne dane przestrzenne.

Jak zauważa portal Gizmodo, patent określa rozwiązania, które stały się powszechne m.in. w aplikacji mapowej Google’a dla Androidów – np. zwiększanie skali mapy poprzez rozsuwanie palców na ekranie smartfona czy tabletu. Portal FutureZone.at zauważa z kolei, że sformułowania we wniosku patentowym są bardzo ogólnikowe, a to da Apple’owi szerokie pole do wysuwania wobec swoich konkurentów oskarżeń o naruszenie patentów.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
albo i nie Z kolei portal Android Police http://www.androidpolice.com/2012/10/31/analysis-d oes-google-maps-infringe-apples-new-maps-patent-si gns-point-to-almost-definitely-not/ uważa, że patent ten działa wyłącznie "w całości" tzn. gdy wykorzystywane są wszystkie opisane w nim elementy i rozwiązania, natomiast Google Maps wykorzystuje jedynie niektóre z nich i w tym przypadku nie ma mowy o złamaniu patentu. (Co nie znaczy jednak, że Apple nie będzie próbowało iść do sądu.)
odpowiedz zgłośzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 1
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS