Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-11-01| Mapy

Apple patentuje dotykowe mapy

Po czterech latach starań firma Apple uzyskała patent na wielodotykowy interfejs obsługi map w jej systemie operacyjnym iOS. Może to wywołać kolejną odsłonę wojny patentowej na rynku urządzeń mobilnych.


Apple patentuje dotykowe mapy
Wniosek o opatentowanie tego rozwiązania korporacja złożyła już w 2008 roku. Jak napisano we wniosku, jego zaletą jest przede wszystkim przyspieszenie dojścia użytkownika do poszczególnych narzędzi programu oraz możliwość zrezygnowania ze stosowania skrótów klawiszowych czy wielu przycisków w graficznym interfejsie użytkownika.

Na początku koncepcja ta wykorzystywana była w oprogramowaniu bazującym na mapach Google. Stosowana jest również w wersji szóstej systemu iOS, w którym Apple ma już własne dane przestrzenne.

Jak zauważa portal Gizmodo, patent określa rozwiązania, które stały się powszechne m.in. w aplikacji mapowej Google’a dla Androidów – np. zwiększanie skali mapy poprzez rozsuwanie palców na ekranie smartfona czy tabletu. Portal FutureZone.at zauważa z kolei, że sformułowania we wniosku patentowym są bardzo ogólnikowe, a to da Apple’owi szerokie pole do wysuwania wobec swoich konkurentów oskarżeń o naruszenie patentów.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Raczki Elbląskie w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS