wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-10-29| GIS, Mapy

Oczy Ameryki skierowane na mapy

Do wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych zbliża się huragan „Sandy”. W obawie przed jego skutkami ewakuowano już 400 tys. osób. Przebieg tego zjawiska można „na żywo” śledzić na internetowych mapach.


Oczy Ameryki skierowane na mapy

Jak zwykle przy tego typu wydarzeniach, własny kryzysowy serwis mapowy uruchomiła firma Google. Można na nim zobaczyć m.in. aktualne położenia oka cyklonu oraz jego przewidywaną wędrówkę. Na mapy naniesiono także warstwy aktualnych opadów i zdjęć satelitarnych chmur, a także ryzyka wystąpienia powodzi czy silnego wiatru. W ewakuacji mają natomiast pomóc dane o natężeniu ruchu drogowego, lokalizacji schronów czy hrabstwach, w których wydano ostrzeżenia pogodowe. Ciekawostką są także relacje „na żywo” z odniesieniem przestrzennym pochodzące z serwisu You Tube.

Aktualne dane meteorologiczne oferują także mapy opracowane przez Esri Inc. Wyróżnia je przede wszystkim moduł społecznościowy, w którym można zobaczyć, gdzie w serwisach typu Twitter czy Flickr Amerykanie najwięcej piszą o huraganie. Własne opracowania przygotowali także użytkownicy usługi ArcGIS Online. Galerię kilkudziesięciu takich interaktywnych map udostępniono na stronie Esri.

Mapa huraganu Sandy

Dane przestrzenne o huraganie dostępne są także na stronach instytucji państwowych. Agencja NOAA na witrynie National Hurricane Center udostępniła kilkanaście map tematycznych. NASA publikuje zaś najświeższe zobrazowania satelitarne cyklonu.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wysokorozdzielcze wideo z satelity SkySat-1
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS