Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-10-29| GIS, Mapy

Oczy Ameryki skierowane na mapy

Do wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych zbliża się huragan „Sandy”. W obawie przed jego skutkami ewakuowano już 400 tys. osób. Przebieg tego zjawiska można „na żywo” śledzić na internetowych mapach.


Oczy Ameryki skierowane na mapy

Jak zwykle przy tego typu wydarzeniach, własny kryzysowy serwis mapowy uruchomiła firma Google. Można na nim zobaczyć m.in. aktualne położenia oka cyklonu oraz jego przewidywaną wędrówkę. Na mapy naniesiono także warstwy aktualnych opadów i zdjęć satelitarnych chmur, a także ryzyka wystąpienia powodzi czy silnego wiatru. W ewakuacji mają natomiast pomóc dane o natężeniu ruchu drogowego, lokalizacji schronów czy hrabstwach, w których wydano ostrzeżenia pogodowe. Ciekawostką są także relacje „na żywo” z odniesieniem przestrzennym pochodzące z serwisu You Tube.

Aktualne dane meteorologiczne oferują także mapy opracowane przez Esri Inc. Wyróżnia je przede wszystkim moduł społecznościowy, w którym można zobaczyć, gdzie w serwisach typu Twitter czy Flickr Amerykanie najwięcej piszą o huraganie. Własne opracowania przygotowali także użytkownicy usługi ArcGIS Online. Galerię kilkudziesięciu takich interaktywnych map udostępniono na stronie Esri.

Mapa huraganu Sandy

Dane przestrzenne o huraganie dostępne są także na stronach instytucji państwowych. Agencja NOAA na witrynie National Hurricane Center udostępniła kilkanaście map tematycznych. NASA publikuje zaś najświeższe zobrazowania satelitarne cyklonu.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Model 3D Piaseczna na bazie danych z UAV
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS