Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-10-25| Prawo, Instytucje, Imprezy

Państwo optimum z nowym Pgik?

Jak w rozmowie z GEODETĄ zapowiedział minister Michał Boni, w przyszłym tygodniu ma zaplanowane spotkanie z głównym geodetą kraju Kazimierzem Bujakowskim, na którym będzie ustalał istotne kwestie związane z dalszym wdrażaniem INSPIRE i zasadami udostępniania danych.


Państwo optimum z nowym Pgik?

Minister Boni zadeklarował przy tym, że Ministerstwo jest otwarte na propozycje GUGiK. – Jeśli ze strony urzędu wypłynie sugestia rozpoczęcia prac nad nową ustawą Prawo geodezyjne i kartograficzne, podejmiemy dalsze działania – dodał. Jednak na rozpoczętym dziś szkoleniu dla przedstawicieli służby geodezyjnej i kartograficznej ze strony GGK padła deklaracja nowelizacji (i to raczej nierewolucyjnej) dotychczasowej ustawy, a nie prac nad nowym aktem prawnym.

GEODETA zapytał też ministra o rekomendację MAC ws. nieumieszczania specyfikacji technicznych, w tym schematów XML, w rozporządzeniach. Ich miejsce zdaniem resortu jest w Biuletynie Informacji Publicznej albo w odpowiednim repozytorium, a konkretny akt prawny powinien tylko informować, gdzie te dane się znajdują. Negatywnym tego przykładem z „naszego podwórka” może być rozporządzenie ws. standardów technicznych wykonywania geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych..., które weszło w życie pod koniec ub.r.

Niestety, podobnie jest w projekcie nowego rozporządzenia ws. ewidencji gruntów i budynków. Minister stwierdził, że rekomendacja dotyczy wyłącznie tych aktów prawnych, nad którymi prace dopiero się rozpoczynają. – Nie ma możliwości ingerencji w przepisy, nad którymi już od jakiegoś czasu trwają prace – dodał szef MAC.

Okazją do rozmowy z ministrem Michałem Bonim było zorganizowane dziś pierwsze spotkanie prasowe w nowej siedzibie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji przy ul. Królewskiej 27 w Warszawie. – Po 11 miesiącach budowania tego resortu (pracowaliśmy dotąd w rozproszeniu, w ośmiu lokalizacjach) wreszcie jesteśmy w jednym miejscu – stwierdził minister Boni. MAC zatrudnia 480 urzędników (i jest wśród ministerstw raczej w końcówce stawki), którzy w nowej siedzibie mają do dyspozycji 11 tys. m kw.

Szef MAC Michał Boni nawiązał do swojej koncepcji państwa optimum (w szczegółach przedstawił ją tydzień wcześniej), czyli takiego, które ma dostosować się do obywatela, a nie na odwrót. Wspomniał więc o narzędziach pomocnych w realizacji tej koncepcji. Dobrze działa już Komitet ds. Cyfryzacji Rady Ministrów, który koordynuje sprawy cyfrowe. Działa też zespół do spraw uproszczenia procedur administracyjnych (MAC, RCL, MS, MPiPS, MZ). – Najbliższe pół roku to jest praca nad uproszczeniami procedur – stwierdził minister.

– Myślimy o Centrum tworzenia standardów jakości usług administracyjnych we współpracy ze Służbą Cywilną. Chcemy przez comiesięczne spotkania z rzecznikami praw obywatelskich,praw dziecka, praw pacjenta i ubezpieczonych oraz GIODO monitorować zgłoszenia obywateli, żeby ich sprawy szybciej były rozwiązywane. I jeżeli trzeba będzie zmian ustawowych, to je wprowadzimy – zadeklarował minister. Michał Boni stwierdził również, że resort chce budować kontakt ze „społeczeństwem sieci”, stąd jeszcze na początku listopada planuje powołanie Forum Partnerów Sieci.

Do realizacji koncepcji optimum niezbędne są pieniądze. Szef resortu zapowiedział więc, że na nowy okres unijnego programowania jest zabezpieczenie w postaci zaaprobowanego już Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (ruszy w styczniu 2014 r.), dla którego spodziewany budżet wynosi 10 mld zł.

Ponadto wśród najbliższych zamierzeń MAC minister wymienił: Program Zintegrowanej Informatyzacji Państwa (PZIP 2.0+), Narodowy Plan Szerokopasmowy (w ciągu najbliższych 2 tyg. zostanie skierowany do konsultacji społecznych), nowelizację ustawy o zbiórkach publicznych (powinna wejść w życie wiosną przyszłego roku), nowelizację ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną, nowelizację ustawy o informatyzacji (jej założenia 17 października zaakceptował Komitet Rady Ministrów ds. Cyfryzacji), a także nową ustawę „elastyczne rozwiązania dla samorządów” (założenia do niej mają być przedstawione do końca br., projekt ustawy w 2013 roku) oraz rozpoczęcie debaty o ustawie o otwartych zasobach.

Uczestniczący w spotkaniu wiceministrowie przedstawili działania MAC związane z: administracją publiczną i zarządzaniem kryzysowym (Włodzimierz Karpiński), samorządami (Magdalena Młochowska), Narodowym Planem Szerokopasmowym (Małgorzata Olszewska) oraz informatyzacją administracji publicznej (Andrzej Ręgowski).

Magdalena Młochowska stwierdziła: Wskazane zostały przepisy, których zmiana jest niezbędna i pomoże efektywniej funkcjonować samorządom. Obok ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz ustawy o samorządzie gminnym/powiatowym minister wymieniła Prawo geodezyjne i kartograficzne. „Elastyczne rozwiązania dla samorządów” to pakiet zmian prawnych, który zostanie przedstawiony jako efekt przeprowadzonej przez MAC akcji „Sprawne państwo – sprawny samorząd terytorialny”, w ramach którego zaproponowane zostaną zmiany m.in. w tych trzech aktach prawnych.

Anna Wardziak


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
KNG Dahlta w Tatrach
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS