Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2012-10-25| Geodezja, Prawo, Instytucje, Kataster

PTG interweniuje ws. nieformalnych wytycznych

Polskie Towarzystwo Geodezyjne zwróciło się do podkarpackiego WINGiK-a o podjęcie działań kontrolnych w dębickim ośrodku dokumentacji geodezyjnej, gdzie od geodetów wymagane jest stosowanie nieaktualnych już wytycznych technicznych.


PTG interweniuje ws. nieformalnych wytycznych
Jak w liście do Bogusława Barana zauważa prezes zarządu PTG Jarosław Formalewicz, na stronach internetowych tego ośrodka opublikowano szczegółowe zasady (wytyczne), w zakresie sporządzania prac geodezyjnych i kartograficznych (dostępne są one jednak wyłącznie dla zarejestrowanych wykonawców). Zdaniem Towarzystwa dokumenty te naruszają obowiązujące przepisy. W szczególności zalecenia te bezzasadnie zobowiązują wykonawców prac geodezyjnych i kartograficznych do sporządzania dokumentacji zgodnie z instrukcjami technicznymi O-1, G-3, G-4, K-1 wraz z wytycznymi szczegółowymi, podczas gdy instrukcje te (z mocy art.35 ustawy o infrastrukturze informacji przestrzennej) utraciły moc prawną i nie stanowią obecnie źródła obowiązującego prawa.

Dębickie wytyczne sugerują ponadto, że wykonawca ma sporządzać tzw. zasób użytkowy, podczas gdy dotychczas obowiązujące rozporządzenie wykonawcze, dzielącą materiały przekazywane do zasobu na części „bazową”, „użytkową” i „przejściową”, także utraciło już moc obowiązującą.

Niepokój PTG wzbudzają ponadto inne postanowienia przedmiotowych wytycznych, w szczególności te, które powołują się na zapisy „Instrukcji technicznej G-5”. Tymczasem – jak zauważa Jarosław Formalewicz – instrukcja ta nigdy nie stanowiła obowiązujących standardów w dziedzinie geodezji i kartografii.

Kolejną nieprawidłowością jest brak informacji o spełnianiu standardów technicznych na wydawanych przez starostę materiałach z zasobu geodezyjnego. Z relacji członków PTG wynika bowiem, że powiatowe organy administracji geodezyjnej i kartograficznej, w tym starosta dębicki, nie opatrują stosowanymi klauzulami i adnotacjami tychże materiałów, pomimo że są do tego zobowiązane. To utrudnia z kolei wykonawcom prac geodezyjnych analizę materiałów PZGiK pod względem ich dokładności, aktualności i kompletności.

Pełna treść listu PTG

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mobilne skanowanie na Motławie
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama