|2012-10-25|
Geodezja, Prawo, Instytucje, Kataster
PTG interweniuje ws. nieformalnych wytycznych
Polskie Towarzystwo Geodezyjne zwróciło się do podkarpackiego WINGiK-a o podjęcie działań kontrolnych w dębickim ośrodku dokumentacji geodezyjnej, gdzie od geodetów wymagane jest stosowanie nieaktualnych już wytycznych technicznych.
Jak w liście do Bogusława Barana zauważa prezes zarządu PTG Jarosław Formalewicz, na stronach internetowych tego ośrodka opublikowano szczegółowe zasady (wytyczne), w zakresie sporządzania prac geodezyjnych i kartograficznych (dostępne są one jednak wyłącznie dla zarejestrowanych wykonawców). Zdaniem Towarzystwa dokumenty te naruszają obowiązujące przepisy. W szczególności zalecenia te bezzasadnie zobowiązują wykonawców prac geodezyjnych i kartograficznych do sporządzania dokumentacji zgodnie z instrukcjami technicznymi O-1, G-3, G-4, K-1 wraz z wytycznymi szczegółowymi, podczas gdy instrukcje te (z mocy art.35 ustawy o infrastrukturze informacji przestrzennej) utraciły moc prawną i nie stanowią obecnie źródła obowiązującego prawa.
Dębickie wytyczne sugerują ponadto, że wykonawca ma sporządzać tzw. zasób użytkowy, podczas gdy dotychczas obowiązujące rozporządzenie wykonawcze, dzielącą materiały przekazywane do zasobu na części „bazową”, „użytkową” i „przejściową”, także utraciło już moc obowiązującą.
Niepokój PTG wzbudzają ponadto inne postanowienia przedmiotowych wytycznych, w szczególności te, które powołują się na zapisy „Instrukcji technicznej G-5”. Tymczasem – jak zauważa Jarosław Formalewicz – instrukcja ta nigdy nie stanowiła obowiązujących standardów w dziedzinie geodezji i kartografii.
Kolejną nieprawidłowością jest brak informacji o spełnianiu standardów technicznych na wydawanych przez starostę materiałach z zasobu geodezyjnego. Z relacji członków PTG wynika bowiem, że powiatowe organy administracji geodezyjnej i kartograficznej, w tym starosta dębicki, nie opatrują stosowanymi klauzulami i adnotacjami tychże materiałów, pomimo że są do tego zobowiązane. To utrudnia z kolei wykonawcom prac geodezyjnych analizę materiałów PZGiK pod względem ich dokładności, aktualności i kompletności.
Pełna treść listu PTG
JK
|