Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2012-10-16| GIS, Teledetekcja, Sprzęt

LiDAR ujawnia nowe oblicze Stonehenge

Dzięki precyzyjnemu skanowaniu laserowemu kręgów kamiennych Stonehenge archeologom udało się odkryć nieznane dotychczas rysunki wyryte na tym obiekcie przed tysiącami lat.


LiDAR ujawnia nowe oblicze Stonehenge
Pomiary wykonano w zeszłym roku z wykorzystaniem skanera Imager 5010 firmy Z+F. Dokładność tak pozyskanej chmury punktów wyniosła 1 mm, a dla wybranych obiektów – 0,5 mm. Analiza danych trwała pół roku. Dzięki niej naukowcy odkryli blisko 700 nieznanych wcześniej elementów – począwszy od uszkodzeń wyrządzonych przez turystów przez zabiegi konserwatorskie po prehistoryczne rysunki. Jak skomentowała te wyniki Susan Greaney z English Heritage, zespół badawczy nie spodziewał się, że skanowanie laserowa w aż tak dużym stopniu rozszerzy wiedzę o Stonehenge.

Pomiary pozwoliły m.in. odpowiedzieć na pytania związane z metodami budowy tego obiektu, a także jego użytkowaniem i degradacją. Dzięki nim udało się także rzucić nowe światło na jedną z większych kontrowersji wokół Stonehenge – zdaniem części naukowców kręgi nigdy nie zostały w pełni ukończone. Badania z wykorzystaniem skanowania laserowego wskazują jednak, że nie ma na to wystarczających dowodów. Braki głazów w Stonehenge spowodowane są zaś najprawdopodobniej tym, że były one systematycznie rozkradane. Pomiary dostarczają także kolejnych dowodów na to, że kręgi służyły do obserwacji słońca w trakcie przesileń.

Źródło: English Heritage, JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Symulacja przerwania wału powodziowego
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama