wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-10-04| Geodezja, Mapy, Teledetekcja, Prawo, Kataster

Co zmienić w rozporządzeniu ws. zasobu?

Na stronie GUGiK opublikowano pierwsze opinie i uwagi do projektu rozporządzenia ws. organizacji i trybu prowadzenia państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.


Co zmienić w rozporządzeniu ws. zasobu? <br />
fot. JP
fot. JP
Geodezyjna Izba Gospodarcza sugeruje wykreślenie wymogu kontroli materiałów przed przyjęciem do zasobu. Zdaniem Izby sytuacja ta nie powinna mieć miejsca, gdyż opracowania przekazuje geodeta posiadający uprawnienia zawodowe, a w przypadku np. rzeczoznawców majątkowych, notariuszy czy projektantów budowlanych żaden organ administracji nie kontroluje ich efektów pracy. Zdaniem GIG „jest wysoce nielogicznym, gdy z jednej strony główny geodeta kraju nadaje wysokiej rangi, bo państwowe, uprawnienia do wykonywania samodzielnych funkcji, a z drugiej strony wyraża swój brak zaufania do geodetów posiadających te uprawnienia”.
Izba kwestionuje ponadto wymóg podawania celu wykorzystania materiałów z zasobu przy wnioskowaniu o ich udostępnienie.

Ministerstwa i urzędy państwowe (np. GUS) zgłosiły natomiast do tego aktu stosunkowo niewiele propozycji zmian, a te przedstawione nie wpłynęłyby znacząco na jego treść. Więcej uwag mają za to samorządy. Np. marszałek województwa śląskiego, chwaląc ogólne założenia projektu, zwraca uwagę, że projekt w większym stopniu powinien regulować kwestie gromadzenia i udostępniania opracowań analogowych, szczególnie map topograficznych i tematycznych w skalach mniejszych niż 1:10 000. Jak podkreśla marszałek, wciąż cieszą się one sporym zainteresowaniem.

Przedstawiciele powiatu warszawskiego zachodniego uważają z kolei, że rozporządzenie powinno regulować zasady udostępnienia danych ewidencji gruntów i budynków. Tymczasem wg obecnych planów GUGiK – wbrew delegacji ustawowej – przepisy te mają znaleźć się w nowelizacji rozporządzenia ws. EGiB.

Zachodniopomorski WINGiK zwraca natomiast uwagę m.in. na nieczytelność przepisów regulujących udostępnianie baz danych. Proponuje także uszczegółowienie zapisów dotyczących przechowywania kopii baz danych.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
*** Należy zlikwidować odgiki w istniejącej formie, trzeba je przekształcić w archiwa (tak jak podpowiada marzyciel). Geodeta ma odpowiadać za swoją pracę (materialnie) plus silna korporacja zawodowa. Słabi odpadną, ceny usług wzrosną. Będzie dobrze. GUGIKu do roboty, zmieniaj prawo !!!
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
ta, pewnie.. Jasne, po co kontrolować? Tylko ciekawe, jak byśmy później pracowali na tych materiałach...
 5 
odpowiedz zgłoś
brawo SGP Jakich by psów nie wieszać na Stowarzyszeniu, to jako jedyne, do którego zwrócił się GGK w sprawie zaopiniowania projektu, podeszło do tematu bardzo poważnie. To świadczy o klasie i potencjale. Brawo.
 4 
 4 
odpowiedz zgłoś
kontroli cd Należy jednak pamiętać, że oprócz zamawiającego, dane z opracowania służą innym wykonawcom, i zasilają państwowe bazy danych, a więc powinny spełniać określone normy, chociażby formalne, jak i formatowe. I to powinno zostać skontrolowane przez odgiki!!!
 2 
 7 
odpowiedz zgłoś
kontrola Drogi przedsiębiorco popolemizuję z Tobą nieco. Z tym brakiem delegacji to trochę przesadziłeś. Delegacja do rozporządzenia mówi, że w rozporządzeniu należy określić szczegółowe zasady i tryb m.in. przekazywania materiałów do pzgik uwzględniając konieczność zapewnienia odpowiedniej jakości prac... Gdyby delegacje szczegółowo wymieniały terminy do omówienia w rozporządzeniach, zajmowały by one więcej miejsca, niż treść merytoryczna ustawy. Dalej piszesz, że "w gospodarce rynkowej jedynym kryterium jakości pracy jest zgodność z wymaganiami zamawiającego". Tu też nieco przesadziłeś. Po pierwsze, rozumiem, że jest to Twoja ocena, a nie fakt unormowany jakimiś przepisami o gospodarce rynkowej. Po drugie, zamawiający może być zadowolony, ale produkt może nie spełniać wymaganych norm. Oczywiście, zgadzam się z Tobą, że kontrola jakości powinna zostać ograniczona do minimum, albo nawet zaniechana.
 2 
 7 
odpowiedz zgłoś
marzenia A mnie się marzy dostęp do wszystkich zgromadzonych dokumentów. Sam szukam i sam decyduje co jest wartościowe. Ten zbiór dokumentów to archiwum. Do każdego archiwum jest jakiś dostęp, tylko do PODGIK niema, a niby dlaczego ktoś za mnie decyduje co mi się może przydać a co nie? Przecież to ja odpowiadam za moje opracowanie.
 6 
odpowiedz zgłoś
kontrola Kontrola w ODGiK jest przyczyną patologii. W gospodarce rynkowej najważniejszy jest klient, a nie urząd. Usługodawcy geodezyjni wykonują swoje prace nie zgodnie z wiedzą i praktyką geodezyjną, ale w ten sposób aby "przeszły" one przez ODGiK. W polsce co powiat to udzielne księstwo. Jednolitość opracowań jest fikcją. Nawet w jednym ODGiK ocena pracy zależy tylko od subiektywnej oceny inspektora. W gospodarce rynkowej jedynym kryterium jakości pracy jest zgodność z wymaganiami zamawiającego, co dla ODGiK jest niezauważalne. Zwracam uwagę że kontrola nie jest wymogiem ustawowym prawa geodezyjnego. Znalazła się ona w rozporządzeniu o zgłaszaniu robót..., pomimo braku ustawowej delegacji. Gdyby GIG reprezentował interesy przedsiębiorców, to by dawno zaskarżył ten przepis do Trybunału Konstytucyjnego.
 4 
 3 
odpowiedz zgłoś
kontrola To, że materiały (i dane) przekazywane do zasobu powinny być kontrolowane nie ulega wątpliwości. Zapis tego akurat projektuy rozporządzenia nie jest szkodliwy i prawidłowy. Problemem jest zakres tej kontroli, który w moim przekonaniu powinien być znacznie ograniczony. Ale to już jest odrębny temat - nowelizacji rozporządzenia w sprawie zgłaszania..., które też pilnie wymaga zmian również z innych przyczyn. I tu prośba do GGK, aby pilnie zająć się tym tematem, gdyż po zmianie Pgik, i innych przepisów, niektóre zapisy rozp. w sprawie zgłaszania... są już, jakby to powiedzieć, ... nie przystające...
 2 
 6 
odpowiedz zgłoś
control Nawet opracowania firmy Grunt - obarczone są usterkami. Myśle ,że coś nie tak. A Pan Grzechnik interesuje się tylko tylko tym i tylko tam gdzie ma swój interes.
 2 
 7 
odpowiedz zgłoś
GIG oderwany od rzeczywistości. Szlachetny cel, ale nie w naszej rzeczywistości. Takim oświadczeniem GIG się tylko skompromitował. Myślę, że przed tak radykalnym wnioskiem należy zrobić ankietę z ostatnich 3 lat dotyczącą ilości operatów przyjętych bez uwag i jak wiele z nich zostało zwróconych do poprawy choćby tylko raz ( często na jednym razie się nie kończy). Pewno GIG dysponuje już takimi statystykami- Zresztą byłaby to niedzwiedzia przysługa dla części geodetów, którzy traktują ODGiKi jako wewnętrze komórki kontroli.
 5 
 6 
odpowiedz zgłoś
Jaka kontrola ??? W Stolicy kontrolowana jest jedyni ilość kwitów a nie ich zawartość :) Więc nie ma z czego rezygnować, gdyż wygląda na to, że i tak odpowiada tylko geodeta oddający robotę :)
 6 
 3 
odpowiedz zgłoś
. Do czasu braku realnych sankcji dla "partaczy" za fuszerki kontrola musi być, bo uprawnienia zawodowe z zakresu geodezji nie są synonimem rzetelności. Najpierw powinniśmy pochylić sięnad tematem samorządu zawodowego, permamntnego dokształcania, dumpingów i zmów cenowych i etyki zawodowej
 2 
 13 
odpowiedz zgłoś
KONTROLA Z kontroli w PODGiK można zrezygnować pod warunkiem: - prace geodezyjne do celów prawnych wykonuje geodeta uprawniony osobiście. - Raz na kwartał losowo wybrany operat każdego wykonawcy "trzepie" inspektor z WING-u ( kameralnie i w polu) I mamy wtedy ziarenka i plewy. Pozdro
 2 
 12 
odpowiedz zgłoś
13 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Bolesławiec w 3D
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS