wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-10-03| GNSS

Galileo prawie gotowy do startu

Dwa kolejne satelity europejskiego systemu nawigacji są już zatankowane i umieszczone w górnym segmencie rakiety nośnej.


Galileo prawie gotowy do startu <br />
fot. ESA/CNES/Arianespace/Optique Video du CSG
fot. ESA/CNES/Arianespace/Optique Video du CSG

Paliwo (hydrazyna) posłuży do utrzymywania odpowiedniej orbity. Jak podkreśla Europejska Agencja Kosmiczna, satelity Galileo mają go dużo mniej niż np. aparaty GPS, gdyż większość pracy podczas startu wykona czterosegmentowa rakieta nośna Sojuz ST-B. Dzięki temu aparaty są mniejsze niż ich amerykańskie odpowiedniki i mogą być wynoszone parami.

Jeśli nie pojawią się żadne niespodziewane przeszkody, znajdą się one na orbicie 12 października. Dołączą tym samym do wystrzelonych rok temu dwóch identycznych satelitów. Wszystkie cztery zostały skonstruowane w zakładach firmy Astrium. Kolejne satelity Galileo będą już pochodziły z fabryk firm OHB System i SSTL. Co ciekawe, będą wystrzeliwane na pokładzie rakiety Ariane 5, a nie – jak obecnie – za pomocą rosyjskiego Sojuza. Dzięki temu na orbitę będą trafiały aż cztery aparaty jednocześnie, co znacznie przyspieszy budowę systemu, który częściową operacyjność ma osiągnąć w 2014 roku.

Źródło: ESA, JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Lidar odkrywa zapomniane ślady w puszczy
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS