wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-10-01| GIS, Mapy, Prawo

Rejestr form ochrony przyrody w rozporządzeniu

Jakie dane będzie można znaleźć w centralnym rejestrze form ochrony przyrody, w jakim formacie i jak będą one zbierane? Kwestie te reguluje nowe rozporządzenie ministra środowiska, które wejdzie w życie 29 marca 2013 r.


Rejestr form ochrony przyrody w rozporządzeniu <br />
fot. Geoserwis GDOŚ
fot. Geoserwis GDOŚ
Rejestr jest prowadzony przy użyciu systemu teleinformatycznego i zarządzany przez generalnego dyrektora ochrony środowiska oraz regionalnych DOŚ. Dane mają być gromadzone i aktualizowane w sposób ciągły. Zmiany w rejestrze wynikające z aktów prawnych mają być wprowadzane w ciągu 30 dni od wejścia przepisów w życie. Rejestr ma być dostępny na stronie internetowej GDOŚ. Znajdziemy w nim informacje o: parkach narodowych i krajobrazowych, rezerwatach przyrody, obszarach chronionego krajobrazu, Natura 2000, pomnikach przyrody, stanowiskach dokumentacyjnych, użytkach ekologicznych oraz zespołach przyrodniczo-krajobrazowych.

Dane przestrzenne (tj. współrzędne punktów załamania granicy, a w przy­padku pomnika przyrody, dla którego nie można określić granicy – wskazanie współrzędnych geodezyjnych pomnika) należy pozyskać w państwowym systemie odniesień przestrzennych, o którym mowa w przepisach wy­danych na podstawie art. 3 ust. 5 ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne, lub w układzie Światowego Systemu Geodezyjnego (WGS 84), z dokładnością odpowiadającą prowa­dzonej na danym terenie mapie zasadniczej lub leśnej mapie numerycznej.

Dane mają być zapisane w formie plików wektorowych, a gdy jest to niemożliwe – w formie listy współrzędnych punktów za­łamania granicy. Do zapisu danych wektorowych należy stosować formaty określone zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 18 ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne, a ponadto dopuszcza się stosowanie formatu Shapefile. Opisy obiektów (atrybuty) należy zapisać w systemie baz danych dBase.

Rozdzielczość przestrzenna gromadzonych danych musi zapewnić możliwość późniejszej terenowej identyfikacji obiektu wprowadzanego do rejestru. Przy zbieraniu informacji w terenie zaleca się korzystanie z satelitarnych systemów pozycjonowania (GPS, Galileo) i odbiorników GPS klasy co najmniej GIS. Dopuszcza się digitalizację granic obszaru z wykorzystaniem aktualnej ortofotomapy lotniczej lub satelitarnej. Nie dopuszcza się korzystania z materiałów średnio- i małoskalowych w skali 1:25 000 lub mniejszej.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Korzystanie z Portalu BDOT10k
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS