Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-09-30| GIS, Prawo, Software

Komisja Europejska będzie regulować chmurę

– Chmury obliczeniowe są motorem zmian gospodarki. Jeżeli nie podejmiemy działania na szczeblu unijnym, będziemy dalej tkwić w rzeczywistości ograniczonej krajowymi barierami i przegapimy miliardowe korzyści gospodarcze. Konieczne jest osiągnięcie masy krytycznej i przyjęcie jednolitego zestawu reguł w całej Europie – powiedziała komisarz Neelie Kroes, ogłaszając 27 września strategię Komisji.


Komisja Europejska będzie regulować chmurę
Chmura obliczeniowa (cloud computing) to model oparty na usługach dostarczonych przez zewnętrzną firmę, dostępnych za pośrednictwem internetu. Odbiorca płaci jedynie za rzeczywiste korzystanie z zasobów, podobnie jak za wodę, gaz czy elektryczność. „Chmurą” jest zbiór serwerów i oprogramowania, z których można korzystać przez internet. Usługi znacznie mogą zmienić model pracy IT, sposób „konsumpcji” usług świadczonych zarówno wewnętrznie przez IT partnerom biznesowym w firmie, jak też przez operatorów firmom oraz klientom indywidualnym.

Wiele serwisów internetowych, takich jak Facebook, Spotify i poczta przez WWW, korzysta już z technologii chmur obliczeniowych, ale rzeczywiste korzyści ekonomiczne mogą wynikać z upowszechnienia wykorzystania rozwiązań opartych na modelu chmury wśród przedsiębiorców i podmiotów sektora publicznego. Przez ostatnie lata zadawano sobie pytanie, czy wykorzystywać chmurę czy nie? Czy przechowywać pliki w chmurze obliczeniowej czy na dyskach? Dziś pytania dotyczą tego, w jaki sposób korzystać z chmur i w jakim stopniu można wykorzystać usługi chmury w działalności np. administracji publicznej.

Komisja Europejska proponuje:
• rozwiązanie problemu wielości standardów po to, aby zapewnić użytkownikom chmury interoperacyjność, przenoszenie danych i odwracalność danych; niezbędne normy zostaną określone do 2013 r.;
• promowanie ogólnounijnych mechanizmów certyfikacji dla wiarygodnych dostawców usług w modelu chmury;
• opracowanie wzoru „bezpiecznych i uczciwych” warunków dla umów dotyczących usług w chmurze, w tym umów o gwarantowanym poziomie usług;
• ustanowienie europejskiego partnerstwa na rzecz chmur obliczeniowych z udziałem państw członkowskich i podmiotów branżowych, aby kształtować europejski rynek chmury obliczeniowej,
• zwiększenie szans europejskich dostawców usług w chmurze na konkurencyjność i dostarczenie tańszych i lepszych rozwiązań w zakresie e-administracji.

Zdaniem KE wykorzystanie przetwarzania chmurze pozwoli stworzyć 2,5 mln nowych miejsc pracy w Europie oraz do 2020 r. zwiększyć PKB Wspólnoty o 160 mld euro (ok. 1%). Korzyści mają odczuć także użytkownicy tej technologii. Firmy, które ją wdrożą, mogą liczyć na redukcję kosztów nawet o 10-20%.

Według raportu Cisco Global Cloud Index (2010-15) przetwarzanie danych w chmurze również dla Polski staje się coraz ważniejsze. Badania te wskazują, że od 5 do 15% polskich firm już teraz wykorzystuje tę technologię.

Źródło: MAC


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Lotnicza chmura punktów w najwyższej rozdzielczości
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS