|2012-09-28|
Geodezja, GIS, Teledetekcja, Edukacja
Zapora w Solinie pomierzona
W piątek 21 września 2012 r. członkowie Koła Naukowego Geodetów i sekcji fotogrametrii Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie zakończyli pomiar zapory nad jeziorem Solińskim. Trwał 5 dni i został wykonany techniką naziemnego skaningu laserowego z wykorzystaniem skanera Leica ScanStation C10.
Studenci wraz z opiekunem sekcji fotogrametrii dr. inż. Bartoszem Mitką potraktowali to przedsięwzięcie bardzo poważnie. Codziennie, już od wczesnych godzin porannych wyruszaliśmy w kierunku zapory w celu realizacji zadań. Oprócz skaningu do naszych obowiązków należała także niwelacja precyzyjna korony zapory oraz pomiar kątów metodą Schreibera. Dzięki sprzyjającej pogodzie mogliśmy pracować po 10 godzin dziennie, co przełożyło się na imponujący efekt, który wstępnie został zaprezentowany operatorowi zapory.
Lecz na tym nie koniec! W ciągu roku akademickiego pozyskane przez nas dane będą opracowywane przez sekcję fotogrametrii Koła Naukowego Geodetów UR z wykorzystaniem oprogramowania Leica Cyclon. Wyniki naszej pracy zostaną porównane z wynikami uzyskanymi w trakcie geodezyjnego monitoringu zapory wodnej. Przed nami pracowity czas. Ostateczne efekty naszej pracy zostaną przedstawione władzom PGE Energia Odnawialna S.A. Oddział ZEW Solina-Myczkowce w Solinie, a także posłużą studentom naszego Koła jako doskonały materiał do referatów.
Trzeba przyznać, że atmosfera jak zawsze na tego typu wyjazdach KNG była znakomita. Wszyscy wykazali się pracowitością i sumiennością, a kiedy przyszedł czas na relaks, także humorem. Obóz udało się zorganizować dzięki wsparciu finansowemu Rektora Uniwersytetu Rolniczego, Dziekana Wydziału Inżynierii Środowiska i Geodezji oraz krakowskiego oddziału Stowarzyszenia Geodetów Polskich.
Łukasz Mirus
|