wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-09-26| GNSS, Teledetekcja

Czy Polacy odnajdują się w kosmicznej Europie?

W najnowszym badaniu Eurobarometru Komisja Europejska sprawdziła, co obywatele poszczególnych krajów Starego Kontynentu wiedzą o technologiach satelitarnych oraz jak je użytkują.


Czy Polacy odnajdują się w kosmicznej Europie? <br />
fot. ESA
fot. ESA
Z ankiety wypełnionej przez 25,5 tys. respondentów wynika, że 57% Europejczyków słyszało kiedykolwiek o systemie Galileo. Polacy wypadają tutaj powyżej średniej, bo aż 2/3 z nas zetknęło się z tą nazwą. W przypadku programu obserwacji Ziemi GMES rozpoznawalność jest już znacznie gorsza – tylko 38% Europejczyków słyszało o tym projekcie. Z 48-procentową rozpoznawalnością Polska znów wypada tutaj powyżej średniej.

Choć Polacy wiedzą, co to jest GMES i Galileo, to mniej niż przeciętny Europejczyk doceniają ich znaczenie dla gospodarki i społeczeństwa. 73% z nas uważa, że technologie kosmiczne mają duży wpływ na wzrost gospodarczy (średnia UE: 78%) oraz na takie dziedziny, jak bezpieczeństwo, transport czy ochrona środowiska (średnia UE: 75%).

W kwestii używania systemów nawigacyjnych wypadamy przeciętnie. Z badania wynika, że 28% Polaków posiada osobiste urządzenie nawigacyjne (PND), a 17% ma smartfona z oprogramowaniem nawigacyjnym. Średnia europejska to odpowiednio 29% i 18%. Rekordzistami w tej kwestii są Holendrzy i Duńczycy – 45% obywateli Holandii ma PND, a 34% mieszkańców Jutlandii posiada smarftona. Na szarym końcu plasują się zaś takie kraje, jak Rumunia, Bułgaria czy Malta, gdzie odsetek użytkowników systemów nawigacji wynosi około 10%.

A jakich innowacji Polacy oczekiwaliby od nawigacji? 54% respondentów chciałoby być informowanych o istotnych wydarzeniach w czasie rzeczywistym, np. korkach czy wypadkach. Niewiele mniej (53%) wyczekuje aplikacji, które pomogą w przeprowadzaniu operacji ratunkowych. Na dalszych pozycjach uplasowały się programy: wspomagające poruszanie się osób niepełnosprawnych, informujące o pogodzie oraz rozkładach jazdy komunikacji publicznej, podpowiadające, gdzie znajdują się wolne miejsca parkingowe, społecznościowe oraz informujące o pobliskich restauracjach, teatrach czy hotelach.

Z badania wynika ponadto, że Europejczycy są zgodni, iż wspólnotowe program kosmiczne powinny być rozwijane zarówno przez Komisję Europejską, jak i poszczególne państwa członkowskie. W większości krajów uważa tak ponad połowa respondentów. Co ciekawe, Polacy przewodzą nacjom, które są zdania, iż ciężar rozwijania programów kosmicznych powinien spaść przede wszystkim na Unię Europejską (pogląd taki głosi 1/4 z nas).

Pełne wyniki badań

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wypis lub wyrys przez ePUAP
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS