Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-09-26| GNSS, Teledetekcja

Czy Polacy odnajdują się w kosmicznej Europie?

W najnowszym badaniu Eurobarometru Komisja Europejska sprawdziła, co obywatele poszczególnych krajów Starego Kontynentu wiedzą o technologiach satelitarnych oraz jak je użytkują.


Czy Polacy odnajdują się w kosmicznej Europie? <br />
fot. ESA
fot. ESA
Z ankiety wypełnionej przez 25,5 tys. respondentów wynika, że 57% Europejczyków słyszało kiedykolwiek o systemie Galileo. Polacy wypadają tutaj powyżej średniej, bo aż 2/3 z nas zetknęło się z tą nazwą. W przypadku programu obserwacji Ziemi GMES rozpoznawalność jest już znacznie gorsza – tylko 38% Europejczyków słyszało o tym projekcie. Z 48-procentową rozpoznawalnością Polska znów wypada tutaj powyżej średniej.

Choć Polacy wiedzą, co to jest GMES i Galileo, to mniej niż przeciętny Europejczyk doceniają ich znaczenie dla gospodarki i społeczeństwa. 73% z nas uważa, że technologie kosmiczne mają duży wpływ na wzrost gospodarczy (średnia UE: 78%) oraz na takie dziedziny, jak bezpieczeństwo, transport czy ochrona środowiska (średnia UE: 75%).

W kwestii używania systemów nawigacyjnych wypadamy przeciętnie. Z badania wynika, że 28% Polaków posiada osobiste urządzenie nawigacyjne (PND), a 17% ma smartfona z oprogramowaniem nawigacyjnym. Średnia europejska to odpowiednio 29% i 18%. Rekordzistami w tej kwestii są Holendrzy i Duńczycy – 45% obywateli Holandii ma PND, a 34% mieszkańców Jutlandii posiada smarftona. Na szarym końcu plasują się zaś takie kraje, jak Rumunia, Bułgaria czy Malta, gdzie odsetek użytkowników systemów nawigacji wynosi około 10%.

A jakich innowacji Polacy oczekiwaliby od nawigacji? 54% respondentów chciałoby być informowanych o istotnych wydarzeniach w czasie rzeczywistym, np. korkach czy wypadkach. Niewiele mniej (53%) wyczekuje aplikacji, które pomogą w przeprowadzaniu operacji ratunkowych. Na dalszych pozycjach uplasowały się programy: wspomagające poruszanie się osób niepełnosprawnych, informujące o pogodzie oraz rozkładach jazdy komunikacji publicznej, podpowiadające, gdzie znajdują się wolne miejsca parkingowe, społecznościowe oraz informujące o pobliskich restauracjach, teatrach czy hotelach.

Z badania wynika ponadto, że Europejczycy są zgodni, iż wspólnotowe program kosmiczne powinny być rozwijane zarówno przez Komisję Europejską, jak i poszczególne państwa członkowskie. W większości krajów uważa tak ponad połowa respondentów. Co ciekawe, Polacy przewodzą nacjom, które są zdania, iż ciężar rozwijania programów kosmicznych powinien spaść przede wszystkim na Unię Europejską (pogląd taki głosi 1/4 z nas).

Pełne wyniki badań

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Uber "naprawia" GPS w miastach
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS