wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-09-26| Mapy, Przetargi

W "Życiu Warszawy" o słonecznej mapie

W tym tygodniu warszawski ratusz ogłosił przetarg na opracowanie mapy potencjału słonecznego stolicy. Zamówieniem zainteresowało się dzisiejsze wydanie „Życia Warszawy” (z 26 września).


W "Życiu Warszawy" o słonecznej mapie

– Jest to pierwszy krok do stworzenia kalkulatora, w którym każdy warszawianin będzie mógł wyliczyć, ile może zaoszczędzić, instalując panel fotowoltaiczny (czyli baterię) lub kolektor słoneczny. Będą tam też podane szacunkowe ceny takich urządzeń i dotacje, z jakich można skorzystać – tłumaczy Magdalena Zowsik, koordynatorka projektu „Cities on Power” w urzędzie miasta. Powstanie również mapa, która pokaże, czy w pobliżu budynku jest sieć ciepłownicza i czy bardziej opłaca się podłączyć do niej, czy zainstalować kolektor. Mapa i kalkulator mają być gotowe pod koniec przyszłego roku.

Więcej o mapie potencjału słonecznego stolicy można przeczytać w elektronicznym wydaniu dziennika. Temat tego typu opracowań był ponadto poruszany w GEODECIE 1/2011.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
a czemu nie mapy nasłonecznienia mogą zostać również do oceny wpływu nowych inwestycji na dostępność światła dla pozostałych budynków (stan 0) - moim zdaniem to ciekawsze zastosowanie - a fotowoltaika - no cóż jeśli się to sie skalkuluje czemu nie (niech urzędnicy liczą czy to ma ręce i nogi, za to im płacimy) ps a kogo stać żeby samemu wykonac taką analizę nie powołując się na zasłyszane w internecie "to sie nie da/nie opłaca"
odpowiedz zgłoś
komi Co ty ... wiesz o groźbach karalnych !
 3 
odpowiedz zgłoś
Koleżanko Ewo Ze względów technicznych takie rozwiaząnia są bardzo drogie. Implementacja kolektorów słonecznych w istniejącą infrastrukturę to koszt większt niż budowa od nowa. Zadajmy jeszcze pytanie kiedy my to ciepło bedziemy mieć (jeśli je wogóle będziemy mieć), a kiedy jest nam najbardziej potrzebne. Ogniwa fotowoltaiczne to już kompletna pomyłka (problemy z synchronizacją sieci jeśli wpinamy się w istniejącą sieć energetyczną lub przechowywanie energii wytworzonej w dzień by móc wykorzystać ją w nocy. Poza tym jakość tej energii pozostawia wiele do życzenia. Takie rozwiązania można od biedy zastosować w domach jednorodzinnych, ale nie w wielkomiejskiej zabudowie. Pod płaszczykiem ekologii przygotowuję się kolejny niepotrzebny projekt, byle tylko dać zatrudnienie i zarobek swoim. Każdy właściciel sam oceni czy taka inwestycja mu się opłaca i nie potrzeba go w tym wyręczać.
 5 
odpowiedz zgłoś
? Widzę nawet groźby karalne na tym forum przechodzą..... Jakie forum takie komentarze.
 4 
 1 
odpowiedz zgłoś
a mnie się podoba i to bardzo. coraz więcej osób szuka alternatywnych metod podgrzewania wody. wspólnoty mieszkaniowe mogą ciepło kupować skąd chcą, bardzo często mają swoje kotłownie, więc dlaczego nie kolektory?
 1 
 4 
odpowiedz zgłoś
!!! Genialny pomysł, budownictwo wielorodzinne odłącza się od ciepłowni i elektrowni, instalują kolektory słoneczne i ogniwa . Są samowystarczalni. Czy ci urzędnicy wogóle wiedzą o czym mówią i co robią. Za dużo urzedników zajmujących się niczym, wyrzucają tylko nasze pieniądze w błoto i wmawiają że to dla naszego dobra. Nóż się w kieszeni otwiera, tutaj nie pomoże prokurator, tylko kałasz może zrobić porządek z tymi złodziejami.
 8 
 3 
odpowiedz zgłoś
6 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Galileo pomaga stworzyć ekologiczne fajerwerki
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS