Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2012-09-25| Geodezja, Prawo, Imprezy, Kataster

Prawo w geodezji - kiedy nowe otwarcie?

Jeszcze miesiąc przed ustalonym terminem (20-22 września) organizatorzy 18. konferencji z cyklu „Prawo w geodezji” zastanawiali się, czy z powodu niewielkiej liczby zgłoszeń impreza w ogóle się odbędzie. Podjęliśmy jednak decyzję, że nie możemy zawieść tych uczestników, którzy w ubiegłym roku domagali się powrotu do „Bocianiego Gniazda” i kontynuacji pogorzelickich spotkań.


Prawo w geodezji - kiedy nowe otwarcie?
Nasza konferencji weszła już do tradycji ogólnopolskich imprez. Jej atutem jest nie tylko wysoki poziom merytoryczny, ale i zapach sosnowego lasu oraz szczególna atmosfera. Mieliśmy wiele deklaracji, że jeśli nie uda się uczestnikom uzyskać środków od starosty, przyjadą na własny koszt. Rzeczywiście, głównym powodem braku zgłoszeń było ograniczenie przez starostów środków na geodezję i oczywiście brak funduszu zasobu.

Nie zawiedli przedstawiciele patrona konferencji, czyli głównego geodety kraju. Pod przewodnictwem zastępcy GGK Jacka Jarząbka przyjechali Urszula Juszczak i Witold Radzio. Zastępca GGK przedstawił prace prowadzone w Głównym Urzędzie oraz plany na przyszłość. Omówił także możliwości GUGiK w zakresie dofinansowania prac geodezyjnych i geoinformatycznych. Nie wynikało z tego, żebyśmy w najbliższym czasie mogli się spodziewać nawału robót finansowanych z budżetu centralnego i poprawy bytu wykonawstwa geodezyjnego. Jacek Jarząbek poinformował, że po opublikowaniu wszystkich rozporządzeń do Pgik, prawdopodobnie w drugiej połowie roku 2013, nastąpi ocena funkcjonowania tych aktów i podsumowanie. Zgodził się też z sugestią, że to podsumowanie mogłoby mieć miejsce w przyszłym roku na konferencji w Pogorzelicy.

Urszula Juszczak omówiła nowe rozporządzenie w sprawie organizacji i trybu prowadzenia państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, a Witold Radzio przedstawił zmiany wprowadzone po uwagach w projekcie nowelizacji rozporządzenia w sprawie ewidencji gruntów i budynków.
Referaty dotyczące problemów we wdrażaniu nowych przepisów oraz ocenę dotychczasowych przedstawili zachodniopomorski wojewódzki inspektor nadzoru geodezyjnego i kartograficznego Agnieszka Majewska oraz Dawid Styczyński z inspekcji.

Problemy wykonawstwa geodezyjnego omówił wiceprezes Geodezyjnej Izby Gospodarczej Rafał Piętka. Jak stwierdził, starał się nie być zbyt radykalnym w przedstawieniu nurtujących nas problemów, przeszkadzających w wykonywaniu zadań dla potrzeb gospodarki i obywateli. Mimo to niektóre konkluzje referatu sprowokowały w dyskusji ujawnienie przeciwnych stanowisk, głównie ze strony geodezyjnej administracji powiatowej.

Doktorantka Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej przedstawiła procedury aktualizacji danych ewidencyjnych w procesie przygotowania i realizacji inwestycji drogowych, a Marcin Cymerman, doktorant z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, omówił stan po wprowadzeniu nowego rozporządzenia dotyczącego standardów.

Dyskusja na tematy dotyczące naszego zawodu trwała zarówno na sali obrad, jak i w kuluarach, przeciągając się do późnych godzin. Na zakończenie zostały sformułowane wnioski (patrz poniżej).
Wszyscy uczestnicy zgodnie postulowali kontynuację pogorzelickich konferencji oraz zwrócenie się do organizatorów innych konferencji, żeby nie ustalali terminów kolidujących z naszym spotkaniem, które zawsze odbywa się w tym samym czasie. Następna planowana jest od 19 do 21 września 2013 r., oczywiście w Pogorzelicy.

Gośćmi konferencji byli także prorektor Politechniki Koszalińskiej Kazimierz Szymański, geodeta województwa zachodniopomorskiego Zbigniew Piskorz, przewodniczący Związku Celowego Powiatów Województwa Zachodniopomorskiego Roman Kozubek oraz prezes Szczecińskiego Oddziału SGP Antoni Myłka. Wygłoszone oraz dostarczone referaty są umieszczone na stronie Zachodniopomorskiego Oddziału Geodezyjnej Izby Gospodarczej www.geodezja-szczecin.org.pl.

Wnioski z 18. Konferencji pod hasłem „Prawo w geodezji – nowe otwarcie”

Konieczne jest:
1. Pilne podjęcie prac w celu opracowania i uchwalenia przez Sejm znowelizowanej ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne. W przygotowaniu projektów przepisów powinni uczestniczyć również wykonawcy prac geodezyjnych, przedstawiciele administracji publicznej oraz środowisk naukowo-akademickich.
2. Przeniesienie przepisów dotyczących podziału nieruchomości z ustawy o gospodarce nieruchomościami do znowelizowanej ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne.
3. Pilne uregulowanie spraw związanych z kwestią opłat za udostępnianie danych z państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego oraz rozważenie zasadności wydawania decyzji administracyjnych w sprawie opłat.
4. Wprowadzenie do projektu nowelizacji Prawa geodezyjnego i kartograficznego przepisów dotyczących powołania samorządu zawodowego geodetów uprawnionych lub przygotowanie projektu odrębnej ustawy. Dla realizacji tego wniosku proponuje się powołanie komisji składającej się z przedstawicieli wszystkich organizacji geodezyjnych.
5. Wpisanie w stosownych przepisach geodety uprawnionego jako uczestnika procesu budowlanego oraz utworzenie katalogu prac geodezyjnych i kartograficznych obowiązujących w budownictwie.
6. Zwiększenie wymagań od kandydatów na uprawnienia zawodowe z zakresu drugiego. W celu właściwego wykonywania tych prac niezbędne jest posiadanie wysokich kwalifikacji zawodowych – teoretycznych i praktycznych.

Sławomir Leszko


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Wapno - krajobraz po katastrofie
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama