Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2012-09-25| GIS, Teledetekcja, Instytucje

Szerszy dostęp do kryzysowych danych

Sygnatariusze Międzynarodowej Karty Przestrzeni Kosmicznej i Kataklizmów zdecydowali się ułatwić dostęp do danych satelitarnych państwom, które nie należą do tego porozumienia.


Szerszy dostęp do kryzysowych danych <br />
fot. RapidEye AG, DLR, Google Earth
fot. RapidEye AG, DLR, Google Earth

Inicjatorami karty była Europejska Agencja Kosmiczna oraz rządy Kanady i Francji. Obecnie ma ona 14 członków (nie ma wśród nich Polski, która posiada status aktywnego użytkownika). Celem porozumienia jest szybka dostawa zdjęć satelitarnych pochodzących z różnych konstelacji na potrzeby zarządzania kryzysowego. Mechanizm ten wykorzystywany był m.in. po trzęsieniu ziemi na Haiti (2010 r.), i Nowej Zelandii (2011 r.) oraz po tsunami w Japonii (2011 r.).

Dotychczas państwa nienależące do porozumienia miału utrudniony dostęp do zobrazowań satelitarnych. Ma się to zmienić dzięki nowej opcji „Universal Access”. By z niej skorzytsać, narodowe służby odpowiedzialne za zarządzenie kryzysowe muszą podpisać odpowiednie porozumienie, ale nie będą musiały przystępować do karty.

Źródło: ESA, JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Ewolucja OSM od 2006 do 2018 roku
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama