|2012-09-21|
Geodezja, Edukacja, Imprezy
Środek powiatu drawskiego wyznaczony
W miejscu, które stanowi matematycznie obliczony środek powiatu drawskiego (Stawno, gmina Złocieniec) 15 września został uroczyście posadowiony znak geodezyjny.
Wyznaczenie środka powiatu i jego zastabilizowanie ma być zachętą do odwiedzania tego miejsca, które docelowo będzie stanowiskiem edukacyjnym promującym sztukę geodezyjną. Znajdą się tam oprócz tablic informacyjnych o geodezji, osnowach geodezyjnych, przykłady naturalnych stabilizacji różnych punktów i znaków granicznych, zostaną pokazane przekroje w gruncie posadowienia znaków geodezyjnych z podcentrem, przykłady przenośnych wież triangulacyjnych itp. Będzie to też miejsce z ławką i stołem, gdzie można będzie wypocząć. Całość znajdzie się na szlaku pieszym i rowerowym powiatu drawskiego jako jedna z wielu atrakcji turystycznych.
Wyznaczony punkt pełni w geodezji ważną rolę, mianowicie jest wysokiej klasy wielofunkcyjnym punktem osnowy geodezyjnej, co oznacza, że jednocześnie stanowi element: • poziomej osnowy geodezyjnej szczegółowej 3 klasy z wektorem na inny punkt, • osnowy wysokościowej, • osnowy magnetycznej, oraz jest centroidem powiatu drawskiego.
Jest to granitowy słup o wadze 1000 kg wystający 90 cm nad ziemię o przekroju 40 na 40 cm i zagłębiony 110 cm w ziemi. Na górze znaku znajduje się wykuta tzw. róża wiatrów precyzyjnie wskazująca strony świata. Natomiast na ścianach bocznych znajdują się w kolejności: • napis: wielofunkcyjny punkt osnowy geodezyjnej – środek powiatu drawskiego, • herb powiatu, • współrzędne płaskie i geograficzne położenia punktu, • mapa powiatu z zaznaczonym środkiem i napisem STAWNO.
Uczestników uroczystości powitał starosta drawski Stanisław Cybula. Krótki wykład na temat osnów geodezyjnych wygłosił prof. Władysław Dąbrowski z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Odmówiono też modlitwę „Wytyczyliśmy ten znak jako środek naszej małej ojczyzny; prosimy, abyśmy dzięki zgodnej współpracy wszystkich i wsparci Twoim błogosławieństwem mogli godnie żyć, dobrze pracować i w ten sposób wypełniali Twoją świętą wolę, a po doczesnym życiu doszli do ojczyzny niebieskiej”.
Następnie odczytano akt erekcyjny (podpisany przez władze powiatu: starostę i przewodniczącego Rady, przedstawicieli gminy Złocieniec: burmistrza i przewodniczącą Rady Miejskiej, wreszcie sołtysa wsi Stawno, proboszcza i geodetę powiatowego) został zamknięty w kapsule i umieszczony pod znakiem. Wraz z nim do kapsuły włożone zostały m.in. oba tytuły naszych czasopism GEODETA i „Przegląd Geodezyjny”. Ostatnim akordem uroczystości było sprawdzenie przez prof. Dąbrowskiego centryczności posadowienia znaku i złożenie staroście odpowiedniego meldunku.
Współrzędne płaskie i geograficzne (długość i szerokość geograficzną) punktu: X = 5927270,25 Y = 5565892,52 oraz B=53 28’23.03” L=15 59’32.75”
Opracował Dominik Dołżycki
|