Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-09-17| Prawo, Kataster

Lepszy PESEL opóźniony

Modernizacja systemu ewidencji ludności opóźni się przynajmniej o dwa lata – informuje dzisiejsze wydanie „Gazety Wyborczej” (z 17 września). Zwiększy to jednak jego funkcjonalność oraz obniży koszty utrzymania – tłumaczy Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.


Lepszy PESEL opóźniony
Przebudowa czeka także inny duży państwowy rejestr – CEPiK (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców). Jak tłumaczy ministerstwo, w ostatnich miesiącach dochodziło do awarii obu systemów, które powodowały przerwy w ich pracy. Dlatego podjęto decyzję o ich gruntownej modernizacji. Przebudowa ma nawiązywać do zaleceń dokumentu „Raport Państwo 2.0 – Nowy start dla e-administracji”, który został przygotowany w kwietniu 2012 r. przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. MSW kładzie m.in. nacisk na to, aby projekty były neutralne technologicznie, czyli by korzystały z rozwiązań różnych dostawców oraz rozwiązań „open source”. Takie zabiegi dywersyfikacyjne powinny wpłynąć na obniżenie opłat licencyjnych oraz kosztów administrowania systemami. Tego typu podejścia oczekuje również Komisja Europejska. MSW szacuje, że taka strategia w ciągu najbliższych pięciu lat przyniesie oszczędności sięgające nawet 120 mln zł.

Prace związane z modernizacją rejestrów PESEL i CEPiK będą polegały m.in. na:
• Przeprowadzeniu audytów projektów w warstwie informatycznej, finansowej i prawnej. Audyty pozwolą na określenie zakresu przeprojektowania architektury rejestrów państwowych pod kątem optymalizacji oraz zapewnienia odpowiedniego poziomu zabezpieczeń.
• Przygotowaniu i przeprowadzeniu przetargów.
• Stworzeniu szczegółowych projektów rozwiązań.
• Budowie nowych systemów.
• Wykonaniu testów oraz przeprowadzeniu szkoleń dla użytkowników.
Przebudowa obu systemów powinna zakończyć się w 2015 roku.

Zmodernizowany rejestr PESEL wraz z innymi systemami zrealizowanymi w ramach projektu pl.ID umożliwi w 2015 roku wejście w życie nowych przepisów dotyczących ewidencji ludności i dowodów osobistych oraz zniesienie obowiązku meldunkowego na początku 2016 roku.

Zmodernizowany PESEL będzie ponadto istotny z punktu widzenia funkcjonowania Zintegrowanego Systemu Informacji o Nieruchomościach. ZSIN ma bowiem zapewnić integrację rejestru ludności z ewidencją gruntów i budynków.

Źródło: ?GW?, MSW, JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak GIS może zapewnić lepszą przyszłość?
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS