|2012-09-13|
GIS, Firma, Software, Imprezy
O sposobach Intergraphu na GIS
Po przejęciu przez szwedzką grupę Hexagon amerykańska firma Intergraph (producent m.in. pakietu GeoMedia) znacznie zintensyfikowała prace nad swoim oprogramowaniem geoprzestrzennym. Jego nowe możliwości i krajowe wdrożenia były tematem kolejnej edycji Akademii Informacji Przestrzennej (Łódź, 11-12 września).
Uczestnicy okiem skanera Leica ScanStation C10
|
|
|
|
|
|
Szukając swojej niszy na rynku GIS, Intergraph koncentruje coraz większą uwagę na dużych przedsiębiorstwach i instytucjach, a te coraz częściej stają przez wyzwaniami: jak po niskich kosztach zapewnić swoim pracownikom dostęp do jednolitego oprogramowania przestrzennego oraz jak zarządzać dużymi grupami użytkowników i coraz większą ilością danych. Zdaniem prezesa Intergraph Polska Roberta Widza, rozwiązanie tych kwestii to obecnie priorytety firmy i już widać pierwsze efekty tej strategii.
Zaczynając od rzeczy najbardziej podstawowych, w wersji 2012 pakietu oprogramowania geoprzestrzennego uporządkowano nazewnictwo produktów. Teraz główne z nich to: GeoMedia, GeoMedia WebMap, Imagine, Smart Client oraz Apollo. Każdy z nich dostępny jest w trzech wersjach funkcjonalnych – Essentials, Advantage i Professional. Po wejściu do grupy Hexagon zwiększono ponadto możliwości produktów Intergraphu – zintegrowano narzędzia do analiz wektorowych i rastrowych (GeoMedia i Imagine) oraz udostępniono narzędzia do trójwymiarowych analiz. Z kolei w programach serwerowych udoskonalono m.in. usługi katalogowania danych, które pomagają odnaleźć się w dużych zbiorach danych, nie tylko w kontekście INSPIRE.
Jeszcze więcej innowacji ma się znaleźć w pakiecie 2013, którego premierę zaplanowano na grudzień tego roku. Jak zdradzili przedstawiciele Intergraph Polska, wśród nowości będą m.in.: znany z pakietu Office interfejs wstążkowy (dla GeoMediów), zaawansowane narzędzia do obsługi danych LiDAR (w ERDAS Imagine) czy możliwość zdalnego konfigurowania geoportalu za pomocą internetowego panelu administratora (GeoMedia WebMap).
Z myślą o dużych firmach i instytucjach firma stawia coraz większy nacisk na przetwarzanie w chmurze. Jej autorskim pomysłem na wykorzystanie tej technologii jest aplikacja GeoMedia Smart Client. Oferuje ona rozbudowane możliwości edycji danych charakterystyczne dla programu desktopowego. Z drugiej strony, podobnie jak software serwerowy, instalowalna jest wyłącznie na serwerze, a w ramach pojedynczej licencji teoretycznie może z niej korzystać nieograniczona liczba użytkowników – wystarczy dostęp do przeglądarki. Rozwiązanie to zaprojektowano przede wszystkim z myślą o urzędach, które chcą zapewnić swoim wydziałom dostęp do GIS-u. Na liście pierwszych wdrożeń tego programu w Polsce są już urzędy miejskie w Krakowie i Dąbrowie Górniczej.
Interesującym krajowym przykładem wykorzystania oprogramowania Intergraphu w chmurze jest również testowe wdrożenie w WPG S.A. Spółka używa go do aktualizacji bazy danych obiektów topograficznych. Ale aplikacja GeoMedia nie jest zainstalowana na komputerach tej firmy, lecz w chmurze OPEGIEKA Elbląg w GIS Center.
Uczestnicy Akademii podczas wycieczki po Łodzi
Na konferencji wiele uwagi poświęcono również najświeższym wdrożeniom firmy Intergraph Polska. Wśród nich największe zainteresowanie wzbudził realizowany dla Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii projekt implementacji węzłów infrastruktury informacji przestrzennej. Umożliwi on wszystkim chętnym samorządom nieodpłatne uzyskanie oprogramowania Intergraphu (tzw. Modułu SDI), specjalnie skrojonego do wdrożenia lokalnego węzła IIP. Na moduł ten składają się m.in. aplikacje do postawienia geoportalu oraz usług sieciowych zgodnych z dyrektywą INSPIRE. Jak pokazały warsztaty przeprowadzone w trakcie Akademii, teoretycznie za pomocą takiego rozwiązania własny węzeł można założyć już w kilka godzin. Oczywiście w praktyce zajmie to więcej czasu (kilka tygodni lub miesięcy), co wynika m.in. z konieczności przygotowania danych do publikacji. Wkrótce mają zostać podpisane pierwsze umowy na wdrażanie Modułów SDI oraz ruszą szkolenia GUGiK z obsługi tego rozwiązania.
W XVI edycji Akademii Informacji przestrzennej zorganizowanej przez Intergraph Polska oraz Leica Geosystems wzięło udział 110 osób – przedstawicieli urzędów centralnych, samorządów oraz firm.
Fotogaleria
Jerzy Królikowski
|