wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-09-11| GNSS, Prawo, Instytucje

Rosja: Droga obowiązkowa nawigacja

Wyposażenie samochodów w urządzenia nawigacyjne GLONASS, zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Transportu Rosji, będzie kosztować użytkowników ok. 60 mld rubli, ocenia tamtejsze Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego.


Rosja: Droga obowiązkowa nawigacja
Od 1 stycznia 2013 r., autobusy i pojazdy przewożące więcej niż 8 osób muszą być wyposażone w nawigację satelitarną, dotyczyć to będzie również samochodów ciężarowych transportujących niebezpieczne ładunki.

Ministerstwo Transportu zdecydowało także, by w celu rejestracji terminala nawigacyjnego właściciel pojazdu, zamiast udać się do odpowiedniego urzędu nadzoru transportu, odwiedził regionalne centrum nawigacyjne, które powinno mieć techniczne możliwości przekazywania danych do nadzoru transportu. Ta propozycja wraz z wchodzącymi w życie 1 stycznia 2013 roku przepisami prowadzi do monopolizacji rynku i nieuzasadnionych kosztów po stronie przewoźników, twierdzi Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego.

Przewiduje ono, że ceny urządzeń nawigacyjnych mogą gwałtownie wzrosnąć, bowiem w ciągu kilku miesięcy trzeba będzie w nie wyposażyć (według ostrożnych szacunków) ok. 600 tys. pojazdów. Co więcej, centra regionalne mogą ustanowić własne wymagania dotyczące np. protokołu transmisji danych i tym samym preferować urządzenia konkretnych producentów.
Oprócz tego nowym ośrodkom regionalnym trudno będzie obsłużyć tak wielką liczbę klientów, w związku z czym przewoźnicy będą musieli wyłączyć z eksploatacji te pojazdy, które po 1 stycznia nie będą jeszcze miały nawigacji.

Szacuje się, że ogółem trzeba będzie wyposażyć w urządzenia od 750 tys. do 1,150 mln pojazdów, co pochłonie 26-60,8 mld rubli. Poza tym ok. 1 mld rubli będzie kosztowała eksploatacja odbiorników (abonament, serwis itp.). Wszystkie wydatki przewoźnicy będą musieli pokryć z własnej kieszeni.

AB


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
GEODETA testuje: ContextCapture
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS