wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-09-10| GNSS, Sprzęt, Firma, Software, Ludzie

115 stacji GNSS do końca roku

Andrzej Jaroszewicz, prezes spółki TPI zajmującej się dystrybucją instrumentów marek Topcon i Sokkia, zapowiada na jesień start sieci stacji referencyjnych GPS + GLONASS + Galileo.


115 stacji GNSS do końca roku
JERZY PRZYWARA: Dwa lata temu sieć TPI liczyła 12 stacji. Ile ma ich obecnie?
ANDRZEJ JAROSZEWICZ: Nie wiem, ponieważ jesteśmy właśnie w trakcie instalowania kolejnych odbiorników (śmiech). Jesienią będzie ich na pewno 115, bo realizowany przez nas wspólnie z Topconem projekt ma na celu pokrycie stacjami całej Polski. Wkrótce oddamy więc do dyspozycji klientów TPI pierwszą prywatną ogólnopolską sieć stacji referencyjnych działających w technice poprawki powierzchniowej.

Trudno ją porównać do naszej dotychczasowej sieci, która obejmowała pojedyncze stacje ulokowane głównie na południu kraju. Dzięki zastosowaniu techniki VRS znacznie poprawi się jakość pracy. Ponadto nowa sieć TPI NET pro będzie w pełni siecią GNSS – odbierającą sygnały GPS, GLONASS oraz gotową do pracy z Galileo.

Czy będzie to usługa odpłatna?
Idea jest taka, że będzie to sieć przeznaczona wyłącznie dla klientów TPI, dostępna za niewielką dopłatą. Myślimy o raczej symbolicznej kwocie (nieporównywalnej z opłatami za tego typu usługi w Europie Zachodniej), która zostanie przeznaczona głównie na utrzymanie infrastruktury. Budowa i utrzymanie TPI NET pro jest dla nas bowiem sporym wysiłkiem finansowym.

Czym TPI NET pro będzie się różniła od państwowej ASG-EUPOS?
Nasza sieć na pewno nie jest alternatywą ani konkurencją dla ASG-EUPOS. Zależy nam na tym, aby nasi klienci mieli zagwarantowaną ciągłość i niezawodność pracy. Projektując sieć, staraliśmy się tak rozmieś­cić stacje, by zagęszczały istniejącą sieć GUGiK-u. Co to daje? Nasi klienci oprócz ASG-EUPOS będą mogli pracować również z TPI NET pro. Wzrośnie pewność pomiarów, zwłaszcza w związku z kłopotami spowodowanymi wzmożoną aktywnością Słońca. No i system pracuje tym stabilniej, im mniejsza jest odległość do najbliższej bazy.

Jeśli wasi klienci nie będą musieli oddawać materiałów do ODGiK-ów, to w porządku, ale co, jeśli praca podlegać będzie zgłoszeniu?
Rozporządzenie w sprawie standardów w miarę jasno określa, w jaki sposób punkty sieci należy włączyć do państwowego rejestru. Rozmawialiśmy na ten temat z GUGiK i rozumiemy, że urząd jest autorem rozporządzenia dotyczącego standardów, czyli dokumentu definiującego, w jaki sposób należy wykonywać pomiary. Ale również GUGiK, jak sądzę, rozumie (a dotychczasowe nasze kontakty to przypuszczenie potwierdzają), co się kryje pod pojęciem INSPIRE, czyli co to jest rozwój infrastruktury informacji przestrzennej. Przecież tym właśnie jest stworzenie takiej sieci. Wierzymy również, że ośrodki wykażą się podobnym podejściem.

Budujemy tę sieć oczywiście z myś­lą o geodetach, ale nie zapominajmy o użytkownikach z innych branż, jak: GIS, rolnictwo precyzyjne, administracja publiczna, budownictwo...

Pełna treść wywiadu we wrześniowym wydaniu GEODETY

Rozmawiał Jerzy Przywara


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
prawdopodobnie im nie działa ta sieć z innymi odbiornikami to jedyne wytłumaczenie.
odpowiedz zgłoś
siec TPI Tylko dla klientw TPI !!??. Punkty stacji referencynych muszą trafić do zasobu geodezyjnego jako osnowa III. Skoro tak to z definicji nie może służyć wyłącznie klientom TPI to chyba oczywiste. Rabaty dla klientów TPI to zrozumiałe, ale wyłączność?? bez sensu inicjatywa ,a i tak nie przejdzie!!! Jak dla mne antyreklama. Leica Trimbe też buduja swoje sieci i to dla wszystkch zainteresoanych.
 1 
odpowiedz zgłoś
Fakty i mity.... Witam, opierając się na faktach - w prawie całej południowej części Polski działa już poprawka powierzchniowa, lada dzień ruszy część północna, a do końca października wszystkie 115 stacji. Tak naprawdę prawie wszystkie stacje są już zaisntalowane, lecz w części lokalizacji czekamy na łącza interentowe. Jeżeli ktoś potrzebuje więcej pewnych i prawdziwych informacji służę pomocą i swoją wiedzą z pierwszej ręki. Pozdrawiam Macrin Mazippus TPI Sp. z o.o.
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
Fakty Poki co stan jest taki ze TPI ma 12 stacji. Reszta to plany i przyszlosc. Opierajmy się proszę na faktach a nie na marzeniach
 3 
 1 
odpowiedz zgłoś
sieć znając TPI na pewno wszystko podadzą do informacji jak cała sieć będzie w pełni działać
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
Mapa lokalizacji jest dostępna w internecie? Bo jeżeli te ambitne plany zostaną zrealizowane to jestem zainteresowany zakupem.
 1 
odpowiedz zgłoś
tpi-net no no. Ja od paru tygodni próbuję dowiedzieć sie od dystrybutara Topcon-a o stacji w moim rejonie zamieszkania. Oczywiście , jak to w TPI nic nie można sie dowiedzieć - tajemnica!!!! Brak kontaktu (mail) odsyłanie do dystrybutara a on nic (?) albo nie odpowiada na maile albo w rozmowioe telefonicznej mówi:... " już niedługo"...Proponuję zaktualizować aktualności na stronie TPI a nie chwalić się o traktorach na GPS :)
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
@pikus Leica 27 stacji. Trimble (VRSnet) 9 stacji. (nie piszę o sacjach nie dających poprawek powierzchniowych). TPI było 12 to raczej środek stawki. Skoro na dniach oddają o użytku kolejną 100 to chyba wyprzedzają. Hm i nie masz racji mówiąc, że to są tylko plany, bo już miesiąc temu widziałem ten sprzęt.
 2 
odpowiedz zgłoś
proszę bardzo http://pl.wikipedia.org/wiki/Rolnictwo_precyzyjne nie musisz być bardzo wdzięczny
 3 
 3 
odpowiedz zgłoś
kolejny neologizm? Byłbym wdzięczny, gdyby ktoś wytłumaczył mi co znaczyć ma "rolnictwo precyzyjne". Czy chodzi tutaj może o precyzyjny wysiew nasion (kombajnem Vistula), zbiór kukurydzy, czy może monitorowanie zmiany położenia krowy względem miedzy ?. Jeżeli tak , to sieci ASG, TPI czy innych firm są w tej materii niezwykle precyzyjne, szczególnie , że zjawiska te wiążą się z wzmożoną aktywnością Słońca.
 4 
 3 
odpowiedz zgłoś
Plany? Co ty piszesz? Nie wiesz to po co komentujesz? Ja już na Podkarpaciu na vrs działam i działa jak ta lala! Powiedziano mi ze w całej Polsce system już w październiku będzie funkcjonalny i testowany! Żyje dalej w błędzie!
 2 
 4 
odpowiedz zgłoś
do 30 plus VAT A gdzie Topcon?Na chwile obecna pamietajmy, ze sa to tylko plany
 3 
 1 
odpowiedz zgłoś
hihi właśnie stwierdziłem że mogę sobie sam dać "plusa". niech tylko znajdę wolną godzinę hihihi
 5 
 4 
odpowiedz zgłoś
115? A gdzie Trimble czy Leica ma tyle stacji w Polsce? W magazynie?
 1 
 7 
odpowiedz zgłoś
roznica Cieszy mnie to ze bedzie alternatywa dla ASG. Topcon troszke na koncu z porownaniem do konkurencji Leica i Trimble maja juz swoje stacje. Ale brawo i powodzenia!
 1 
 5 
odpowiedz zgłoś
Brawo, właśnie to przeczytałem a jestem na zakupie Odbiornika! To mi się podoba, pozdrawiam!!!!
 3 
 6 
odpowiedz zgłoś
16 komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Najdokładniejsza mapa magnetyczna Ziemi
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS