wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-09-07| GNSS

Kłopoty z "nawigacją"? Winny zapewne człowiek

Co kilka dni polskie i światowe media obiegają coraz dziwniejsze opisy wypadów samochodowych spowodowanych używaniem odbiornika GPS. Badania amerykańskich naukowców wskazują, że w większości przypadków winny okazuje się człowiek.


Kłopoty z "nawigacją"? Winny zapewne człowiek <br />
fot. Wikipedia
fot. Wikipedia
Barry Brown ze szwedzkiego Mobile Life Center jest współautorem pracy pt. „The Normal Natural Troubles of Driving With GPS”. Opisano w niej wyniki badań, w trakcie których obserwowano zachowanie kierowców używających samochodowe zestawy nawigacyjne. Stwierdzone w trakcie eksperymentu problemy podzielono na kwestie związane z wyznaczaniem trasy, definiowaniem celu podróży, wyczuciem lokalizacji samochodu oraz tempem reakcji na komunikaty urządzenia. W zdecydowanej większości przypadków winny okazywał się jednak człowiek – kierowca bądź pasażer. Co więcej, na ogół nie byli oni świadomi swoich błędów, a winą za zbłądzenie obarczali odbiornik GPS.

Do jeszcze innych wniosków doprowadziły badania Andrew L. Kun z Uniwersytetu w New Hampshire. Jego zdaniem problemy z użytkowaniem urządzeń nawigacyjnych biorą się stąd, że człowiek jest w stanie przyswajać bardzo ograniczoną ilość informacji jednocześnie. Nie sprzyja temu szczególnie odrywanie wzroku od drogi. Badania wykazały, że jednorazowy czas spoglądania na GPS zazwyczaj przekracza 200 milisekund, a to może już zauważalnie wpływać na jakość kierowania.

Dobrym rozwiązaniem zwiększającym bezpieczeństwo jazdy byłoby więc – zdaniem naukowców – korzystanie wyłącznie z komend głosowych lub użycie tzw. rzeczywistości rozszerzonej. Pierwszemu rozwiązaniu nie sprzyjają jednak trendy w rozwoju usług lokalizacyjnych, które stawiają coraz większy nacisk na informację wizualną. Poza tym większość kierowców czuje się niepewnie bez spoglądania na ekran. Z kolei rzeczywistość rozszerzona w samochodach nie dość, że jest jeszcze kosztowna, to wciąż ma wiele wad – np. informacje wyświetlane przez tego typu rozwiązania są kiepsko widoczne w silnym słońcu.

Źródło: ?NYT?, JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Testy skanera SPL w Kopenhadze
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS