wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-09-06| GNSS, Instytucje

Centrala Galileo już oficjalnie w Pradze

Dziś (6 września) Europejska Agencja ds. GNSS (GSA) oficjalnie zainaugurowała swoją działalność w nowej siedzibie zlokalizowanej w stolicy Czech.


Centrala Galileo już oficjalnie w Pradze
Siedziba agencji mieści się w dzielnicy Holešovice, w dawnej siedzibie agencji ČKA (Česká konsolidační agentura). Walka o lokalizację biura GSA trwała od 2006 do 2010 roku. Decyzja o przeniesieniu ich z Brukseli do Pragi miała przede wszystkim charakter prestiżowy, a nie finansowy. Przez pierwsze 5 lat GSA będzie bowiem płacić za wynajem pomieszczeń symboliczne euro, a później – 75% ceny rynkowej.

Na początek w praskich biurach GSA będzie pracowało 60 osób, ale do końca tej dekady zatrudnienie ma wzrosnąć do 180 osób. Agencja będzie zajmować się rozwijaniem europejskich programów Galileo oraz EGNOS – przede wszystkim zapewnieniem ich bezpiecznego funkcjonowania, opracowywaniem nowych usług nawigacyjnych oraz promowaniem ich wykorzystania. Tegoroczny budżet agencji wynosi 12,75 mln euro, ale GSA będzie także realizować zadania zlecone jej przez Komisję Europejską o wartości kolejnych 34,4 mln euro.

Z biegiem czasu odpowiedzialność agencji za programy Galileo i EGNOS będzie rosła. W trakcie najbliższej perspektywy finansowej Komisja Europejska planuje bowiem stopniowo przekazywać GSA swoje obowiązki względem europejskiego programu GNSS. Nadal chce jednak zachować polityczny nadzór nad tymi przedsięwzięciami.

Źródło: KE, JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Prestige! "Decyzja o przeniesieniu ich z Brukseli do Pragi miała przede wszystkim charakter prestiżowy, a nie finansowy. Przez pierwsze 5 lat GSA będzie bowiem płacić za wynajem pomieszczeń symboliczne euro, a później ? 75% ceny rynkowej. " To bardzo polska logika: inwestycja nie jest podyktowana czyjąś chciwością lub kwestiami finansowymi ponieważ chodziło poprostu o kasę przynoszącą prestiż.
 1 
odpowiedz zgłośzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanery laserowe pomagają kręcić "Grę o tron"
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS