Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-09-05| Geodezja, GIS, Teledetekcja, Firma

O bezpiecznym atomie w Muzeum Geodezji

Jak bezpiecznie i sprawnie zbudować nad Wisłą elektrownię atomową? Na to pytanie ma odpowiedzieć cykl seminariów organizowanych przez klaster EUROPOLBUDATOM. Pierwsze odbyło się dziś (5 września) w Muzeum Geodezji Warszawskiego Przedsiębiorstwa Geodezyjnego.


O bezpiecznym atomie w Muzeum Geodezji

Prelegentem był prof. Rafael Arutjunian – jeden z założycieli oraz zastępca dyrektora Instytutu Bezpieczeństwa Atomowego Rosyjskiej Akademii Nauk, który w drodze na Forum Ekonomiczne w Krynicy-Zdroju zatrzymał się w Warszawie. W trakcie swojego wystąpienia zaprezentował, w jaki sposób Rosjanie byli i są chronieni przed promieniowaniem radioaktywnym. Nie zabrakło tematu katastrofy w Czarnobylu. Prof. Arutjunian podkreślił, że choć była ona tragiczna w skutkach, to jej konsekwencje zostały w świadomości wielu ludzi, także Rosjan, wyolbrzymione do granic absurdu. Stwierdził ponadto, że awaria ta spowodowała, iż Rosja ma obecnie jeden z bardziej rygorystycznych systemów monitorowania i ochrony przed promieniowaniem radioaktywnym.

Klaster EUROPOLBUDATOM został oficjalnie powołany przez pięć firm i instytucji naukowych 27 czerwca br., a obecnie zrzesza już ponad 30 podmiotów, wśród których są m.in. firmy z doświadczeniem przy budowie elektrowni jądrowych w Anglii czy Finlandii. Inicjatywa jego powołania pojawiła się w trakcie cyklicznych spotkań Wszechnicy Budowlanej organizowanych w Muzeum Geodezji WPG. Pierwszym celem klastra będzie wymiana wiedzy i doświadczeń z zakresu energetyki atomowej. W dalszej kolejności członkowie EUROPOLBUDATOM chcą się także zająć edukacją obywateli w tym zakresie oraz wspomagać rząd w programie budowy pierwszej elektrowni atomowej. Klaster stara się właśnie o dotacje z funduszy europejskich na sfinansowanie swoich pierwszych przedsięwzięć.

A gdzie w tym wszystkim jest miejsce dla geodezji? Zdaniem wiceprezesa WPG SA Jacka Uchańskiego – praktycznie na każdym etapie budowy elektrowni. Pomiary geodezyjne będą niezbędne już przy wyborze lokalizacji – należy bowiem szczegółowo skartować teren, a następnie objąć go monitoringiem geodezyjnym i geotechnicznym. Ten sam monitoring będzie zresztą niezbędny przy budowie elektrowni oraz w trakcie jej eksploatacji. WGP SA oferuje w tej dziedzinie francuskie rozwiązania firmy SolData. Oprócz obsługi inwestycji geodezja znajdzie także zastosowanie przy szczegółowych pomiarach instalacji nuklearnych, co będzie niezbędne do przeprowadzania symulacji różnych awarii. Tu jak ulał zdaje się pasować skaning laserowy.

Biznes na atomie mogą zrobić również specjaliści od GIS-u i teledetekcji. Jak przekonywał prof. Rafael Arutjunian, oprócz wybudowania elektrowni niezbędne jest bowiem stworzenie systemu bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego. Ten będzie zaś wymagał zobrazowań satelitarnych i innych danych przestrzennych, które będą przetwarzane w oprogramowaniu GIS-owym, by np. zasymulować rozprzestrzenianie się szkodliwych substancji.

Zdaniem Jacka Uchańskiego perspektywy szeroko rozumianej geodezji związane z budową elektrowni atomowej wyglądają atrakcyjnie. Zagadnienie to jest jednak na tyle złożone, że aby odnieść sukces, przedstawiciele różnych branż muszą połączyć swoje siły. Temu ma właśnie służyć działalność EUROPOLBUDATOM.

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Kolorowe wideo z orbity
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS