wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-09-05| GNSS, GIS, Sprzęt

Rosyjski tablet poradzi sobie bez GPS-a

Podczas niedawnych targów elektronicznych IFA w Berlinie rosyjski Centralny Instytut Naukowo-Badawczy zaprezentował tablet z nowym systemem operacyjnym RoMOS.


Rosyjski tablet poradzi sobie bez GPS-a
Jak informuje agencja AFP, urządzenie zaprojektowano przede wszystkim z myślą o rosyjskiej armii, a RoMOS pod wieloma względami przypomina system Android, tyle że usunięto z niego wszelkie usługi Google’a. Wszystko po to, by tajne informacje przechowywane na tablecie nie trafiały ani do tej korporacji, ani do innych niepowołanych osób.

Tabel wyróżnia także odbiornik satelitarny. O ile większość tego typu urządzeń wyznacza pozycję z wykorzystaniem sygnałów GPS, a GLONASS – jeśli w ogóle jest – to stanowi wyłącznie wsparcie w trudnych warunkach pomiarowych, o tyle w nowym instrumencie podstawą pozycjonowania jest rosyjski system nawigacji. Zaletą tabletu jest także pancerna obudowa.

Z RoMOS będą mogli korzystać nie tylko wojskowi. Jeszcze w tym roku ma trafić do sklepów, gdzie będzie można go kupić za około 1,5 tys. zł. Cytowani przez AFP eksperci wątpią jednak w komercyjny sukces przedsięwzięcia. Producent zapewnia jednak, że otrzymał już wiele zamówień na nowy tablet i zastanawia się nawet nad wypuszczeniem własnego smartfona.

Źródło: AFP, JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
LiDAR rzuca nowe światło na cywilizację Majów
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS