Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-09-04| Geodezja, Prawo, Instytucje, Kataster

PTG interweniuje ws. "zmian konfiguracji granic"

Polskie Towarzystwo Geodezyjne wystosowało do małopolskiego WINGiK-a list w sprawie nieuprawnionych i szkodliwych – zdaniem tej organizacji – praktyk obligatoryjnego prowadzenia postępowania administracyjnego mającego na celu wydawanie „decyzji o zmianie konfiguracji granic działek ewidencyjnych” dla potrzeb podziału nieruchomości.


PTG interweniuje ws. "zmian konfiguracji granic" <br />
rys. SP w Krakowie
rys. SP w Krakowie
Główną przyczyną interwencji u małopolskiej inspektor Danuty Paluch jest opublikowanie informacji podpisanej przez kierownika Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Krakowie. Wynika z niej, że w powiecie krakowskim dla potrzeb podziału nieruchomości – w oparciu o protokół przyjęcia granic – wydawano decyzje o „zmianie konfiguracji granic działek ewidencyjnych”. Decyzje te były następnie licznie uchylane przez małopolskiego WINGiK-a. Mimo to decyzje te nadal mają być wydawane, tyle tylko, że zmieni się główne oparcie tych decyzji z protokołu przyjęcia granic na protokół z ustalenia granic.

Zarząd Polskiego Towarzystwa Geodezyjnego podkreśla, że obowiązujące przepisy, w szczególności Prawo geodezyjne i kartograficzne, nie znają pojęcia „zmiany konfiguracji granicy działki ewidencyjnej”. Zdaniem PTG starosta nie posiada kompetencji do dokonywania jakichkolwiek zmian granic, ma jedynie obowiązek aktualizować rejestry i bazy danych, które prowadzi.

Towarzystwo przypuszcza, że przez „zmianę konfiguracji granicy działki ewidencyjnej” starostwo rozumie aktualizację baz danych, konieczną z powodu obliczenia współrzędnych punktów granicznych po ich uprzednim pomiarze, poprzedzonym ustaleniem przebiegu granic na podstawie § 37-39 rozporządzenia w sprawie ewidencji gruntów i budynków. W związku z tym zapowiada każdorazowe (obligatoryjne) prowadzenie postępowania administracyjnego, i to w dodatku na wymuszony wniosek strony. W ocenie PTG takie działanie jest bezprawne i można je uznać za naruszenie art. 7 Konstytucji.

W związku z tym Polskie Towarzystwo Geodezyjne zwraca się do Danuty Paluch o ustosunkowanie się do tych nietypowych wymagań krakowskiego starostwa oraz podjęcie działań zmierzających do wyeliminowania tych praktyk.

List PTG do WINGiK
Informacja Starostwa w Krakowie

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skaning ułatwi modernizację statku
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS