Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-09-03| Geodezja, Prawo, Instytucje, Kataster

GUGiK wyjaśnia standardy

Obowiązujące od końca 2011 roku rozporządzenie w sprawie standardów technicznych doczekało się wielu powiatowych, często zupełnie różnych interpretacji. By zmienić ten stan rzeczy, GUGiK opublikował właśnie obszerne wyjaśnienia do tego aktu.


GUGiK wyjaśnia standardy
W 31-stronicowej wersji z 29 sierpnia urzędnicy z Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii odpowiedzieli na kilkadziesiąt pytań i wątpliwości sformułowanych zarówno przez służbę geodezyjną i kartograficzną, jak i wykonawców prac geodezyjnych. Z dokumentu tego można się m.in. dowiedzieć:
• Co to jest osnowa pomiarowa?
• Na jakich zasadach powinno odbywać się włączenie do PZGiK danych określających położenie stacji referencyjnych?
• Czy można prowadzić pomiary wysokościowe z wykorzystaniem poprawek RTK z ASG-EUPOS?
• Co zrobić, gdy przy pomiarach satelitarnych w promieniu 5 km brak punktów osnowy geodezyjnej z określoną wysokością, na których można wykonać pomiar kontrolny?
• Jak dokumentować pomiary w technologiach RTK i RTN? Czy za ich pomocą można zakładać punkty sytuacyjnej osnowy pomiarowej oraz wysokościowej osnowy pomiarowej
• Dlaczego GUGiK zaostrzył niektóre kryteria dokładnościowe?
• Czy w myśl §29 wszystkie narożniki budynków należy mierzyć w oparciu o poziomą osnowę geodezyjną lub osnowę pomiarową?
• Jaka jest maksymalna odległość obserwacji na punkty nawiązania przy pomiarze sytuacyjnym metodą biegunową?
• Jakie materiały ma przekazać wykonawca pracy w przypadku wykonania kalibracji rastrów?
• Jak zgodnie z §15 przeprowadzić analizę dokładnościową technologii pomiarowych niewymienionych w rozporządzeniu?

Do wyjaśnień dołączono także przykładowe wzory: mapy do celów projektowych, mapy do zasiedzenia, mapy z projektem podziału nieruchomości rolnej (leśnej), protokołu wznowienia znaków granicznych i wykazu zmian danych ewidencyjnych. Co ciekawe, o dołączenie do rozporządzenia tego typu dokumentów Stowarzyszenie Geodetów Polskich zwracało się do projektodawcy już na etapie konsultacji społecznych. Wówczas propozycja ta została jednak odrzucona.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 4
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS