Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2006-11-28| GNSS, Teledetekcja, Edukacja

Efekt cieplarniany a orbity satelitów


Naukowcy już wiele lat temu przewidywali, że emisja dwutlenku węgla, a w jej efekcie powstawanie efektu cieplarnianego ma wpływ na zmiany klimatu i wyższe warstwy atmosfery. Teraz Jan Laątovika z Instytutu Fizyki Atmosfery z Pragi udowadnia, że zjawisko to ma wpływ także na trajektorię lotu satelitów.

Zwiększenie zawartości dwutlenku węgla w niższych warstwach atmosfery powoduje podnoszenie się temperatury w tej warstwie i powstawanie efektu cieplarnianego. W ciągu ostatnich 30 lat temperatura na powierzchni Ziemi wzrosła o 0,4 st. C. Promieniowanie słoneczne docierające do powierzchni Ziemi jest przez nią pochłaniane i zamieniane na ciepło, a ogrzana powierzchnia Ziemi emituje promieniowanie, które w dużym stopniu jest pochłaniane przez atmosferę (głównie przez dwutlenek węgla, parę wodną i krople wody w chmurach). Energia przekazana atmosferze jest przez nią wypromieniowywana głównie z powrotem na Ziemię, a częściowo w przestrzeń kosmiczną. Promieniowanie zwrotne jest przyczyną powstawania efektu cieplarnianego. Jego efektem jest m.in. ochładzanie górnych warstw atmosfery i rozrzedzanie jej.
Jan Laątovika twierdzi, że zjawisko to powoduje wydłużanie się trajektorii i przedłużanie życia satelity na orbicie. Jednocześnie tzw. śmieci kosmiczne dłużej spadają do niższych warstw, gdzie w końcu mogą spłonąć. Uważa on również, że cienka warstwa atmosfery może słabiej chronić baterie słoneczne satelitów przed wysokoenergetycznymi cząstkami. Laątovika sądzi również, że efekt cieplarniany oddziałuje także na satelity nawigacyjne - np. GPS. Są to jednak satelity poruszające się na wysokich orbitach i wielu badaczy nie zgadza się z tymi hipotezami.

Źródło: GIS development, PWN


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Lotnicza chmura punktów w najwyższej rozdzielczości
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama