wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2006-11-28| GNSS, Teledetekcja, Edukacja

Efekt cieplarniany a orbity satelitów


Naukowcy już wiele lat temu przewidywali, że emisja dwutlenku węgla, a w jej efekcie powstawanie efektu cieplarnianego ma wpływ na zmiany klimatu i wyższe warstwy atmosfery. Teraz Jan Laątovika z Instytutu Fizyki Atmosfery z Pragi udowadnia, że zjawisko to ma wpływ także na trajektorię lotu satelitów.

Zwiększenie zawartości dwutlenku węgla w niższych warstwach atmosfery powoduje podnoszenie się temperatury w tej warstwie i powstawanie efektu cieplarnianego. W ciągu ostatnich 30 lat temperatura na powierzchni Ziemi wzrosła o 0,4 st. C. Promieniowanie słoneczne docierające do powierzchni Ziemi jest przez nią pochłaniane i zamieniane na ciepło, a ogrzana powierzchnia Ziemi emituje promieniowanie, które w dużym stopniu jest pochłaniane przez atmosferę (głównie przez dwutlenek węgla, parę wodną i krople wody w chmurach). Energia przekazana atmosferze jest przez nią wypromieniowywana głównie z powrotem na Ziemię, a częściowo w przestrzeń kosmiczną. Promieniowanie zwrotne jest przyczyną powstawania efektu cieplarnianego. Jego efektem jest m.in. ochładzanie górnych warstw atmosfery i rozrzedzanie jej.
Jan Laątovika twierdzi, że zjawisko to powoduje wydłużanie się trajektorii i przedłużanie życia satelity na orbicie. Jednocześnie tzw. śmieci kosmiczne dłużej spadają do niższych warstw, gdzie w końcu mogą spłonąć. Uważa on również, że cienka warstwa atmosfery może słabiej chronić baterie słoneczne satelitów przed wysokoenergetycznymi cząstkami. Laątovika sądzi również, że efekt cieplarniany oddziałuje także na satelity nawigacyjne - np. GPS. Są to jednak satelity poruszające się na wysokich orbitach i wielu badaczy nie zgadza się z tymi hipotezami.

Źródło: GIS development, PWN


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Bolesławiec w 3D
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS