|2012-08-21|
Teledetekcja, Edukacja, Imprezy
O skanowaniu lasów na SGGW
W dniach 5-15 sierpnia br. na Wydziale Leśnym SGGW w Warszawie odbyło się szkolenie „IUFRO Task Force Education in Forest Sciences Learning Initiatives2012”. Tematyka wykładów i warsztatów laboratoryjnych koncentrowała się na zagadnieniach naziemnego i lotniczego skaningu laserowego, w szczególności określania parametrów drzew i drzewostanów przy pomocy LiDAR-u, a także kwestii logistyki oraz wspierania podejmowania decyzji.
Rozwój cywilizacyjny i stawiane przez niego wyzwania powodują konieczność poszukiwania nowych sposobów prowadzenia studiów leśnych, ponieważ sukces zawodowy absolwentów zależy od uzyskanych w toku nauki kompetencji, wiedzy i umiejętności. Pewnego rodzaju uzupełnieniem edukacji, także po jej zakończeniu, mogą być specjalne inicjatywy edukacyjne IUFRO – Learning Initiatives, czyli szkolenia przyjmujące formę szkół letnich.
W szkoleniu, które odbyło się w Warszawie, uczestniczyły 32 osoby z całego świata. Kadrę IUFRO Learning Initiatives 2012 stanowili wybitni przedstawiciele świata nauki zajmujący się nowoczesnymi technikami i technologiami pomiaru lasu i sposobami zarządzania działaniami w zakresie leśnictwa. Zajęcia prowadzone były przez Hansa Rudolfa Heinimanna i Jochena Brechana (ETH Zürich, Szwajcaria), Sophie d’Amours (Université Laval, Kanada), Woodama Chunga (University of Montana, USA), Akirę Kato (Chiba University, Japonia) oraz Janusza Sowę (Uniwersytet Rolniczy w Krakowie).
Podczas nieco ponad tygodnia spędzonego w Polsce uczestnicy IUFRO Task Force Education in Forest Sciences Learning Initiatives 2012 nie tylko uzyskali najnowszą wiedzę z wybranych zagadnień zarządzania leśnictwem, lecz także mieli możliwość wymiany doświadczeń w szerokim międzynarodowym gronie specjalistów z dziedziny leśnictwa. Dodatkowo, w ramach mniej formalnej, aczkolwiek równie ważnej części programu, zapoznali się z przykładami dokonań polskiego leśnictwa na przykładzie lasów Białowieskiego Parku Narodowego i Nadleśnictwa Celestynów. Patronat medialny nad szkoleniem objęła redakcja miesięcznika GEODETA i portalu Geoforum.pl.
dr Szymon Bijak (Wydział Leśny SGGW)
|