Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-08-10| Geodezja, Sprzęt, Firma

Skaner z georadarem

Firma Geovap z czeskich Pardubic rozpoczęła realizację projektu, w którym połączone zostaną chmury punktów ze skanera z danymi pochodzącymi z georadaru.


Skaner z georadarem

W ramach zlecenia spółka musi dostarczyć kompleksowe dane na temat wybranych odcinków autostrad na terenie całych Czech. Zastępca dyrektora Geovapu Lukas Vodwhnal powiedział, że specjalnie uzbrojony pojazd jedzie wzdłuż autostrady tam i z powrotem (w pięciu położeniach). W czasie przejazdu laser pozyskuje ciągłą informację na temat terenu, a georadar o tym, co jest pod ziemią/drogą. Razem powstaje zestaw informacji niezbędnych w fazie przebudowy czy projektowania drogi – wyjaśnił.

Zastosowanie tej metody pozwoli na zaoszczędzenie 90% czasu, jaki byłby potrzebny do wykonania prac tradycyjnymi sposobami. Zwykle do określenia stanu gruntu pod drogą robi się wyrywkowe wiercenia. Jest to jednak metoda destrukcyjna i nie oddająca pełnego obrazu. Georadar wysyła fale elektromagnetyczne, a ich odbicie od podziemnych struktur/obiektów pozwala na stworzenie obrazu (2D lub 3D).

AB


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
GEODETA testuje: ContextCapture
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS