wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2006-11-22| Geodezja, GIS, Mapy, Prawo, Ludzie, Instytucje, Kataster

Porozumienie w sprawie dyrektywy INSPIRE


Parlament Europejski i Rada Unii Europejskiej osiągnęły wczoraj wieczorem porozumienie w sprawie treści dyrektywy INSPIRE, której celem jest zharmonizowanie danych przestrzennych w Europie. Do końca dyskutowano o dostępie zwykłych obywateli do danych, o prawach autorskich oraz o zapewnieniu administracji dostępu do informacji przechowywanych przez inne administracje.

Dyrektywa nakłada na członków Unii Europejskiej obowiązek zarządzania ich serwisami mapowymi i serwisami danych przestrzennych zgodnie ze wspólnymi celami. Dzięki temu mieszkańcy Europy otrzymają lepsze możliwości wyszukiwania informacji o środowisku i innych zagadnieniach bezpośrednio przez internet. Wyszukiwanie danych udostępnionych powszechnie będzie bezpłatne. Dyrektywa umożliwia jednak pobieranie opłat za dostęp do danych, które muszą być regularnie aktualizowane – np. do raportów pogodowych.
Warto zauważyć, że do porozumienia doszło podczas fińskiej prezydencji Unii Europejskiej. Minister środowiska z tego kraju Jan-Erik Enestam wierzy, że nowa dyrektywa stworzy solidne podstawy dla przyszłego rozwoju infrastruktur danych przestrzennych na poziomie krajowym i europejskim, a także umożliwi uruchomienie wysokiej jakości baz danych oraz serwisów informacyjnych w państwach członkowskich.
Najprawdopodobniej dyrektywa INSPIRE zostanie wprowadzona w życie latem 2007 roku. Stworzono ją do kontrolowania różnych aspektów danych przestrzennych będących własnością państw europejskich, takich jak:

tworzenie metadanych, rozwój techniczny wspierający interoperacyjność, wykorzystanie serwisów danych, ustalenie dostępu do danych z uwzględnieniem opłat, koordynacja krajowa.

Wprowadzenie dyrektywy będzie wyzwaniem dla instytucji zarządzających bazami danych i mapami ujętymi w aneksach do dyrektywy. Konieczne będzie m.in. regularne aktualizowanie metadanych. Komisja Europejska oceniła, że spełnienie wymagań dyrektywy będzie kosztowało od 3-5 mln rocznie przez około 10 lat.

Źródło: Komisja Europejska


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
To jak udostępniać kataster? (a wymaga tego Dyrektywa!). Poprzez prawie 400 geoportali powiatowych? IPE może dostarczyc wybrane dane ewidencyjne do jednego profesjonalnego Geoportalu. Chyba wyjdzie jakoś taniej skoro IPE i tak juz jest - trzeba sie tylko chcieć podłączyć ;-)
odpowiedz zgłoś
IPE nie ma nic wspólnego z katastrem!!!
odpowiedz zgłoś
To znaczy, że Dyrektywa INSPIRE wymusi w końcu uchwalenie ustawy Prawo Geodezjyne legalizujące GEOPORTAL i pewnie IPE (kataster!). Czyżby poprzednia ekipa jednak szła w dobrym kierunku? A co na to pan M. ogłaszający klęskę idei INSPIRE ??? Kto miał interes, żeby to wszystko wstrzymywać i niszczyć
odpowiedz zgłoś
3 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Sztuczna inteligencja kartuje drogi
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS