|2006-11-22|
Geodezja, GIS, Mapy, Prawo, Ludzie, Instytucje, Kataster
Porozumienie w sprawie dyrektywy INSPIRE
Parlament Europejski i Rada Unii Europejskiej osiągnęły wczoraj wieczorem porozumienie w sprawie treści dyrektywy INSPIRE, której celem jest zharmonizowanie danych przestrzennych w Europie. Do końca dyskutowano o dostępie zwykłych obywateli do danych, o prawach autorskich oraz o zapewnieniu administracji dostępu do informacji przechowywanych przez inne administracje.
Dyrektywa nakłada na członków Unii Europejskiej obowiązek zarządzania ich serwisami mapowymi i serwisami danych przestrzennych zgodnie ze wspólnymi celami. Dzięki temu mieszkańcy Europy otrzymają lepsze możliwości wyszukiwania informacji o środowisku i innych zagadnieniach bezpośrednio przez internet. Wyszukiwanie danych udostępnionych powszechnie będzie bezpłatne. Dyrektywa umożliwia jednak pobieranie opłat za dostęp do danych, które muszą być regularnie aktualizowane – np. do raportów pogodowych. Warto zauważyć, że do porozumienia doszło podczas fińskiej prezydencji Unii Europejskiej. Minister środowiska z tego kraju Jan-Erik Enestam wierzy, że nowa dyrektywa stworzy solidne podstawy dla przyszłego rozwoju infrastruktur danych przestrzennych na poziomie krajowym i europejskim, a także umożliwi uruchomienie wysokiej jakości baz danych oraz serwisów informacyjnych w państwach członkowskich. Najprawdopodobniej dyrektywa INSPIRE zostanie wprowadzona w życie latem 2007 roku. Stworzono ją do kontrolowania różnych aspektów danych przestrzennych będących własnością państw europejskich, takich jak:
tworzenie metadanych,
rozwój techniczny wspierający interoperacyjność,
wykorzystanie serwisów danych,
ustalenie dostępu do danych z uwzględnieniem opłat,
koordynacja krajowa.
Wprowadzenie dyrektywy będzie wyzwaniem dla instytucji zarządzających bazami danych i mapami ujętymi w aneksach do dyrektywy. Konieczne będzie m.in. regularne aktualizowanie metadanych. Komisja Europejska oceniła, że spełnienie wymagań dyrektywy będzie kosztowało od 3-5 mln rocznie przez około 10 lat.
Źródło: Komisja Europejska
|