Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-07-27| GNSS

Rusza EDAS, czyli lepszy EGNOS

Wczoraj (26 lipca) w Brukseli oficjalnie uruchomiono usługę komercyjną europejskiego systemu wspomagania nawigacji satelitarnej EGNOS.


Rusza EDAS, czyli lepszy EGNOS

Jest to już trzeci serwis EGNOS. Usługę otwartą oficjalnie uruchomiono w 2009 roku, a bezpieczeństwa życia – w 2011 r. W przeciwieństwie do nich w EDAS poprawki dla sygnałów GPS nie są jednak transmitowane za pośrednictwem satelitów telekomunikacyjnych, ale przez internet. Dzięki temu odbiornik satelitarny nie musi mieć łączności z satelitami EGNOS, co wymaga widoczności południowej części nieba.

W ocenie Komisji Europejskiej uruchomienie EDAS otwiera nowe możliwości wykorzystania EGNOS, np. do precyzyjnego nawożenia, pobierania opłat za korzystanie z dróg, zarządzania flotą pojazdów, nawigacji na wodach śródlądowych, transportu niebezpiecznych towarów czy dokładnych pomiarów.

Choć uruchomienie EDAS ogłoszono teraz, serwis ten działa już w trybie testowym od wielu miesięcy. Korzystanie z niego jest odpłatne i wymaga logowania.

EGNOS (European Geostationary Navigation Overlay Service) jest europejskim systemem wspomagającym działanie GPS (w przyszłości także Galileo). Dzięki poprawkom wyliczanym na 40 stacjach referencyjnych (jedna z nich znajduje się w Warszawie) i retransmitowanych przez satelity geostacjonarne dokładność wyznaczania pozycji wzrasta do około 1-3 metrów. W usłudze bezpieczeństwa życia (safety of life) EGNOS zapewnia ponadto informacje o wiarygodności sygnałów GPS, co jest istotne np. z punktu widzenia lotnictwa.

Przykłady wykorzystania EDAS

Źródło: KE, JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Podnoszenie mostu na budowie Świątyni Opatrzności Bożej
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS