Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-07-26| Mapy

Wyczyścili Polskę w OpenStreetMap

Wczoraj (25 lipca) w otwartym projekcie kartograficznym OpenStreetMap (OSM) zakończono proces usuwania danych niekompatybilnych z nową licencją, w wyniku czego mapy wielu miast zostały mocno przetrzebione.


Wyczyścili Polskę w OpenStreetMap
Mocno ucierpiały np. Zielona Góra, Radom, Łeba, Płock czy Tomaszów Mazowiecki. Usunięciu ulegały nie tylko drogi lokalne, ale nawet niektóre krajowe. W związku ze skalą procesu kasowania zainicjowano akcję naprawiania map pod hasłem Poland remapping. Widząc, jak wiele danych z terenu Polski zostało usuniętych, przyłączyły się do niej m.in. społeczności z Rosji i Niemiec.

Zdecydowana większość wykasowanych obiektów pochodzi z projektu Uzupełniającej Mapy Polski, gdyż większość jego uczestników nie wyraziło zgody na zapisy licencji ODbL. Jak ponadto wyjaśniają przedstawiciele Stowarzyszenia OpenStreetMap Polska, na domiar złego wiele osób z OSM, edytując tę mapę, nie zastępowało danych UMP swoimi danymi, a jedynie dokonywało ich modyfikacji. Zgodnie z zapisami nowej licencji takie obiekty też musiały zostać skasowane.

Czyszczenie danych w OSM mocno dotknęło jednak nie tylko Polskę, ale np. okolice Lipska czy Sydney.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
GEODETA testuje: ContextCapture
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS