Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-07-25| GNSS

Drugi Galileo wysłany na emeryturę

Trzy tygodnie po swoim starszym bracie eksperymentalny satelita Galileo GIOVE-B przestał nadawać sygnały nawigacyjne i został wysłany na tzw. orbitę cmentarną, o 600 km wyższą od dotychczasowego pułapu.


Drugi Galileo wysłany na emeryturę
GIOVE-B (Galileo In-Orbit Validation Element) wystrzelono 28 kwietnia 2008 roku. Celem misji było m.in. przetestowanie pasywnego masera wodorowego w przestrzeni kosmicznej, który wyznaczał czas z dokładnością do 1 sekundy na 3 miliony lat. Dla porównania zainstalowany na GIOVE-A zegar rubidowy miał 3 razy gorszą dokładność.

GIOVE-B testował także nadawanie sygnałów nawigacyjnych w specjalnie dopasowanej modulacji, tak aby systemy GPS i Galileo były względem siebie interoperacyjne.

Valter Alpe odpowiedzialny w ESA za misję GIOVE podkreśla, że oba aparaty z nawiązką spełniły pokładane w nich oczekiwania, o czym świadczy chociażby fakt, że pracowały na orbicie ponad 2 lata dłużej, niż pierwotnie zakładano.

Po wysłaniu na emeryturę satelitów GIOVE-A i -B konstelacja Galileo składa się z dwóch aparatów, tzw. walidacyjnych, które wystrzelono w październiku 2011 roku. Kolejne dwa mają do nich dołączyć we wrześniu br. Wstępna operacyjność Galileo, do której wymaganych jest 14 satelitów, ma być osiągnięta za dwa lata.

Źródło: ESA, JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Modelowanie Dębu Bartek
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS