Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-07-20| Geodezja, Prawo

Samorządy nie chcą płacić za zmiany w prawie

Związek Miast Polskich przygotował projekt ustawy, która ma zrekompensować samorządom straty związane ze zmianą wielu przepisów w ostatnich latach, w tym także Prawa geodezyjnego i kartograficznego – pisze dzisiejsza „Rzeczpospolita” (z 20 lipca).


Samorządy nie chcą płacić za zmiany w prawie

Projekt zakłada, że do samorządów trafiałoby więcej środków z PIT-ów. Dodatkowo wprowadzona miałaby być nowa, ekologiczna część subwencji ogólnej dla gmin, na terenie których znajdują się prawnie chronione obiekty i obszary o szczególnych walorach przyrodniczych.

Celem ustawy ma być zrekompensowanie dodatkowych wydatków z samorządowych budżetów, które wymusiły nowe przepisy uchwalane przez Parlament, a za którymi to przepisami nie szło zwiększenie dotacji dla gmin, powiatów i województw. ZMP oszacował te koszty poniesione w latach 2006-11 na 8 mld zł.

Jak wyliczają przedstawiciele Związku, w samorządy szczególnie mocno uderzyły regulacje dotyczące: ulgi prorodzinnej, progów podatkowych, a także… geodezji i kartografii. Według ZMP wprowadzone w 2010 r. zmiany w Pgik kosztowały powiaty minimum 600 mln zł. Sama Warszawa musiała zwiększyć swoje wydatki na ten cel o 5 mln zł.

Pomysł inicjatywy obywatelskiej został zaakceptowany przez delegatów Zgromadzenia Ogólnego ZMP, które odbyło się w marcu br. w Karpaczu. Związek właśnie rozpoczął zbieranie podpisów pod tą ustawą – do 5 października musi zgromadzić ich co najmniej 100 tys. Jak podkreśla „Rzeczpospolita”, nawet jeśli projekt zostałby uchwalony, to nie ma już szans, żeby zmiany te uwzględnić w przyszłorocznym budżecie.

Projekt ustawy

Źródło: ?RP?


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
KNG Dahlta w Tatrach
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS