Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-07-17| Geodezja, GIS, Instytucje

Rzeczpospolita: gminy wątpliwie cyfrowe

„Rzeczpospolita” opublikowała dziś (17 lipca) kolejną edycję rankingu innowacyjnych samorządów, w którym jednym z 15 kryteriów było posiadanie systemu informacji przestrzennej.


Rzeczpospolita: gminy wątpliwie cyfrowe <br />
fot. Wikipedia/Aotearoa
fot. Wikipedia/Aotearoa
Zestawienie powstało na podstawie ankiet wysłanych do 250 gmin miejskich oraz 250 gmin wiejskich i miast na prawach powiatu. Oprócz posiadania SIP-u kryteriami oceny były m.in.: możliwość załatwiania urzędowych spraw przez internet, posiadanie strony internetowej i hot spotów, przeprowadzanie szkoleń dla mieszkańców i urzędników, liczba uczniów na jeden komputer czy wprowadzenie zintegrowanego systemu zarządzania gminą.

Według dziennika najbardziej innowacyjne miasta na prawach powiatu to:
1. Tarnów
2. Gliwice
3. Rybnik i Świnoujście

W kategorii gminy miejskie i miejsko-wiejskie na podium znalazły się:
1. Aleksandrów Łódzki
2. Ełk i Zator
3. Starogard Gdański

Na czele rankingu gmin wiejskich znalazły się natomiast:
1. Szczurowa
2. Słupsk i Stepnica
3. Ożarowice

Z rankingu wynika, że wszystkie 24 miasta na prawach powiatu pokazane w zestawieniu posiadają własny SIP. W przypadku 38 gmin miejskich i miejsko-wiejskich ujętych w tabeli systemu takiego nie ma 18 z nich. Najgorzej sytuacja wygląda w gminach wiejskich – na 42 samorządy własny SIP ma tylko 11.

Jak podsumowują zestawienie dziennikarze „Rzeczpospolitej”, jeśli chodzi o cyfryzację, w polskich samorządach jest jeszcze wiele do zrobienia, a zmiany w porównaniu z zeszłoroczną edycją rankingu są niewielkie.

Źródło: ?Rzeczpospolita?, JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Studenci inwentaryzują budynek AGH
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS