Założenia zostały przygotowane przez resort sprawiedliwości. Nowela ma przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa obrotu nieruchomościami, a także poprawić sprawność i skuteczność postępowań, w tym egzekucyjnych. Zaproponowane rozwiązania wprowadzają nowe sposoby dostępu do ksiąg wieczystych w postaci elektronicznej, które znajdują się w zasobach Centralnej Bazy Danych Ksiąg Wieczystych (CBDKW).
Zakładane jest poszerzenie możliwości przeglądania ksiąg wieczystych za pośrednictwem internetu. Obecnie można je przeglądać on-line, gdy zna się ich numery. Od 1 lipca 2013 r. możliwe będzie wyszukiwanie kw np. po danych osobowych właściciela czy uzyskanie drogą elektroniczną wyciągu z kw (obejmującego wskazane działy). Szeroki dostęp w tym zakresie ma być jednak ograniczony do podmiotów publicznych wskazanych w ustawie. Będą to m.in.: policja, ABW, NIK, ZUS, sądy prokuratura czy komornicy. Niestety, nie ma w tym gronie geodetów.
Od 1 stycznia 2014 r. będzie można elektronicznie składać wnioski o wydanie odpisu księgi wieczystej, wyciągu z księgi wieczystej i zaświadczenia o jej zamknięciu. Osoba zainteresowana otrzyma odpis w formie elektronicznej po uiszczeniu opłaty sądowej. Będzie go można wydrukować i posłużyć w obrocie prawnym tak samo jak dokumentami urzędowymi.