Satelita ma znaleźć się na orbicie geostacjonarnej nad południkiem 5°E. Jego przewidywana żywotność to 15 lat.
Transponder EGNOS ma zastąpić starsze nadajniki tego systemu. Obecnie poprawki te nadają aparaty Inmarsat 3-F2 (znad południka 15,5°W), Inmarsat-4-F2 (25°E) oraz Artemis (21,5°E).
Nowy transponder wyróżnia możliwość emitowania korekt nie tylko na kanale L1, ale również E5, co jest krokiem w kierunku objęcia systemem EGNOS również sygnałów Galileo. Drugie podobne urządzenie budowane jest w zakładach firmy SES. Ma ono zostać wystrzelone w II połowie 2013 roku na pokładzie satelity Astra 5B, który znajdzie się na orbicie geostacjonarnej nad południkiem 31,5°E.
EGNOS (European Geostationary Navigation Overlay Service) jest europejskim systemem wspomagającym działanie GPS (w przyszłości także Galileo). Dzięki poprawkom wyliczanym na kilkudziesięciu stacjach referencyjnych (jedna z nich znajduje się w Warszawie) i retransmitowanych przez satelity geostacjonarne dokładność wyznaczania pozycji wzrasta do około 1-3 metrów. W usłudze bezpieczeństwa życia (safety of life) EGNOS zapewnia ponadto informacje o wiarygodności sygnałów GPS, a w komercyjnej (EDAS) korekty transmitowane są przez internet.