wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2006-11-18| Geodezja, Prawo

Wkrótce Sejm zajmie się nowelizacją Prawa budowlanego


Na najbliższym posiedzeniu Sejmu (5 grudnia br.) planowane jest pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy Prawo budowlane. Zaproponowane zmiany legislacyjne mają wpłynąć na podniesienie poziomu bezpieczeństwa użytkowania obiektów budowlanych oraz wprowadzić nową organizację nadzoru budowlanego w kraju.

Jednym z czynników, jaki wywołał nowelizację tej ustawy, była katastrofa hali targowej w Katowicach w styczniu br.

Zgodnie z projektem noweli właściciel lub zarządca obiektu budowlanego będzie odpowiadać wprost za zapewnienie bezpieczeństwa użytkowania obiektu budowlanego. Dotyczyć to będzie nie tylko jego technicznej sprawności, ale także sytuacji oddziaływania na ten obiekt czynników zewnętrznych (np. opady śniegu). Właścicielom lub zarządcom obiektów, którzy zaniechali właściwego utrzymania i użytkowania obiektu, grożą sankcje karne (od grzywny do 1 roku pozbawienia wolności).

Zmiany organizacyjne mają doprowadzić do efektywniejszego wykorzystania środków finansowych, zasobów kadrowych i wyposażenia. Dlatego w miejsce istniejących dzisiaj 378 inspektoratów szczebla powiatowego powstać ma 100 okręgowych inspektoratów nadzoru budowlanego. Co istotne, organem nadrzędnym dla inspektora okręgowego ma być wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego; obowiązująca obecnie ustawa mówi, że inspektor powiatowy jest podporządkowany staroście.
Według projektodawców noweli proponowane zmiany spowodują sprawniejsze i efektywniejsze działanie nadzoru budowlanego i obniżenie kosztów funkcjonowania jego jednostek.

AB


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
a może też tylko 100 ODGiK? To jest pomysł! Widzę, ze Koledzy zauważyli tylko problem podległości. Dla mnie to ma b. małe znaczenie. Ale proponuje doczytać jeszcze, ze nowelizacja prawa budowlanego przewiduje pozostawienie jedynie 100 jednostek w zamian 378. A moze by tak zredukować te atrapy osrodkowe i też ostać sie tylko przy setce?
odpowiedz zgłoś
Pomysł niezły... Z tym, że raczej goedetę powiatowego podporzadkować pod WINGiK-a a nie wojewodę. Choc w pewnym sensie tak to już wygląda. Zobaczymy co wyjdzie ze zmiany budowlańcom. Ostatnią zmianą walneli ZUD-y.
odpowiedz zgłoś
Geodeta powiatowy pod wojewodę A może by tak, wzorem budowlańców, podporządkować geodetę powiatowego wojewodzie?
odpowiedz zgłoś
3 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Ewolucja OSM od 2006 do 2018 roku
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS