Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2012-07-02| GIS, Mapy, Edukacja, Instytucje

Rusza otwieranie zabytków

Jutro (3 lipca) startuje największy projekt crowdsourcingowy dotyczący uzupełniania rejestru zabytków o dane lokalizacyjne. Jego celem jest włączenie internautów w ogólnopolską akcję tworzenia obywatelskiego katalogu zabytków opartego na danych pochodzących z rejestru zabytków. Następnym krokiem będzie współtworzenie portalu – bazy wiedzy o polskich zabytkach połączonej z obywatelskim monitoringiem ich stanu.


Rusza otwieranie zabytków <br />
fot. JP
fot. JP

Tworzony przez wojewódzkich konserwatorów zabytków i gromadzony przez Narodowy Instytut Dziedzictwa Rejestr zabytków jest zbiorem zawierającym ok. 65 tys. obiektów. Obecnie brakuje w nim jednak istotnych informacji, na przykład dotyczących położenia geograficznego. Rejestr nie zawsze zawiera też aktualne adresy czy dokładną datę powstania obiektu, co utrudnia jego praktyczne wykorzystywanie.

Efekty pracy osób zaangażowanych w akcję tworzenia „obywatelskiego rejestru zabytków” będą podstawą stworzenia ogólnodostępnego portalu, który będzie umożliwiał m.in. odnalezienie zabytków w najbliższej okolicy, obejrzenie ich na mapie, zgłaszanie alertów o stanie zabytków, uzupełnianie opisów (połączenie z Wikipedią), dodawanie zdjęć, proponowanie obiektów, które powinny zostać objęte ochroną konserwatorską oraz funkcje społecznościowe na podstawowym poziomie (łączenie się osób w grupy zainteresowań itp.). Zgromadzone w ramach projektu zasoby będzie można szeroko wykorzystywać w projektach społecznych i edukacyjnych. Na przykład nauczycielom historii czy geografii pozwolą one wzbogacić zajęcia o przykłady lokalnych zabytków, pozwolą też zachęcić uczniów do aktywnego angażowania się w projekt służący promocji dziedzictwa.

Włączenie się w akcję nie wymaga specjalnych umiejętności. Na stronie projektu otwartezabytki.pl zostanie udostępniony indeks zabytków przekazany przez Narodowy Instytut Dziedzictwa. Każdy będzie mógł wejść na stronę, odszukać dowolny zabytek ze swojego sąsiedztwa i w kilka minut uzupełnić jego aktualny adres, datę powstania oraz zlokalizować go na mapie satelitarnej (współrzędne geograficzne będą dodawane poprzez znalezienie obiektu na mapie dostępnej w serwisie i kliknięcie na niego). Informacje na temat aktualnego adresu czy roku powstania danego zabytku wystarczy wyszukać w internecie. W akcji będzie można wziąć udział na dwa sposoby: w dowolnym momencie jej trwania, korzystając z własnego komputera z dostępem do internetu, oraz w ramach organizowanych lokalnie „maratonów” uzupełniania danych (w bibliotekach, domach kultury, szkołach itd.).

Działania w ramach akcji społecznościowej planowane są w okresie od 3 do 24 lipca 2012 r., natomiast poszczególne funkcjonalności serwisu będą dodawane etapami:
I (3 lipca): akcja społecznościowa (wyszukiwanie obiektów na mapie i dodawanie ich położenia do bazy danych; uzupełnianie podstawowych danych o zabytkach – współrzędne, adres, data powstania).
II (15 sierpnia): pierwsza wersja serwisu: dodawanie zdjęć i opisów zabytków, alertowanie o ich stanie, generowanie miniprzewodników.
III (1 listopada): „adopcja zabytku” (przyjęcie na siebie roli opiekuna danego obiektu), tworzenie grup użytkowników (ze względu na zainteresowanie danym tematem lub regionem), proponowanie „nowych” zabytków.

Narodowy Instytut Dziedzictwa jest patronem tego projektu i bezpośrednim beneficjentem efektów tej pracy, która zostanie wykorzystana i zweryfikowana w trakcie prac nad geoprzestrzenną bazą danych o zabytkach tworzoną w ramach IIP.

Źródło: NID


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Akademia INSPIRE w Norwegii
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama