Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-07-02| GIS, Mapy

Google Maps API: nowe funkcje i efekty graficzne

Kartograficzny interfejs programistyczny Google’a, przeznaczony do opracowywania map na potrzeby własnych aplikacji i stron internetowych, został w ostatnich dniach wzbogacony o nowe narzędzia i dane.


Google Maps API: nowe funkcje i efekty graficzne

Jeśli chodzi o wizualizację danych, nowością jest możliwość opracowania tzw. map ciepła (ang. heat map), czyli prezentacji, które przy odpowiednio wysokiej gęstości sygnatur zmieniają się w mapę izoliniową.

W interfejsie udoskonalono ponadto obsługę symboli. Dotychczas można je było definiować wyłącznie z wykorzystaniem obrazów rastrowych (np. JPG czy PNG), a teraz można do tego celu wykorzystać również grafikę wektorową, np. plik SVG. Przy odpowiednim zdefiniowaniu właściwości takiego pliku daje to m.in. możliwość prezentacji na mapie zmian w czasie.

Nowością są także szersze możliwości tworzenia polinii. Od teraz mogą one być kropkowane lub kreskowane bądź składać się z określonych przez użytkownika symboli.

Jeśli chodzi o dane, Google Maps API wzbogacono o możliwość korzystania z bazy połączeń komunikacji publicznej w 450 regionach. Dzięki temu programiści mogą np. stworzyć mapę do wyszukiwania połączeń kolejowych czy autobusowych. W Polsce dane te dostępne są dla: Białegostoku, Olsztyna, Szczecina, Zielonej Góry i Łodzi, a częściowo także dla Warszawy.

Zmiany objęły także funkcję „Styled Maps”, która pozwala na definiowanie własnego wyglądu mapy. Od teraz użytkownicy mogą określać kolor także za pomocą wartości RGB, a ponadto definiować takie elementy, jak: właściwości etykiet, obrysów czy grubość elementów liniowych. Dla mniej obeznanych w programowaniu właściwości mapy można edytować za pomocą narzędzia Styled Map Wizard.

Źródło: Google Geo Developers blog, JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 2
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS