Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2012-07-02| Mapy

XIX-wieczne społeczeństwo w nowym atlasie

Nakładem Wydawnictwa Naukowego Uniwersytetu Szczecińskiego ukazał się I tom publikacji pt. „Atlas historyczny Pomorza Zachodniego. Topodemograficzny atlas gmin i obszarów dworskich Pomorza Zachodniego w 1871 roku (tom I)”.


XIX-wieczne społeczeństwo w nowym atlasie
To kompleksowe źródło wiedzy o stanie gospodarczym, społecznym, demograficznym ziem Pomorza Zachodniego w 1871 roku. Publikacja składa się z 37 kolorowych arkuszy mapowych, obejmujących obszar prowincji pomorskiej w skali 1:500 000 (format A1), książeczki zawierającej obszerny wstęp, który wprowadza czytelnika w świat opisywanej przestrzeni i czasu, oraz wersji elektronicznej arkuszy mapowych na płycie CD. Kontynuacją „Atlasu historycznego Pomorza Zachodniego” będzie tom poświęcony firmom działającym na początku XX wieku oraz społeczeństwu i gospodarce Pomorza Zachodniego u progu II wojny światowej, nad którym trwają już prace.

– Czterech szczecińskich naukowców doskonale wykorzystało współczesną technologię informatyczną, aby w najbardziej przyjazny sposób naukowcom i pasjonatom historii zilustrować wiedzę o społeczeństwie Pomorza Zachodniego w 1871 roku (w tym czasie przeprowadzono spis powszechny). Atlas będzie miał wartość także dla lokalnych samorządów, dostarczając im różnorodnej wiedzy na temat przestrzeni, w której żyją dziś jej mieszkańcy. Dla Wydawnictwa Naukowego Uniwersytetu Szczecińskiego było to jedno z największych wyzwań merytorycznych i technologicznych. Dołożyliśmy jednak starań, aby publikacja była czytelna, łatwa w użyciu oraz żeby umożliwiała korzystanie z map zarówno w sposób tradycyjny, jak i z komputera. To jedyna taka publikacja w Polsce – zapowiada wydawca.

– Co może okazać się pomocne w poznaniu i zrozumieniu historii? W jaki sposób przekształcić można suche dane z nudnych tabelek? Co pozwoli zobaczyć nowe oblicze historii Pomorza, którego jesteśmy mieszkańcami? Takie pytania od dawna towarzyszyły naszej praktyce akademickiej. Odpowiedzią stał się pomysł na stworzenie pionierskiego wydawnictwa, pierwszego polskiego atlasu, który prezentuje różnego rodzaju charakterystyki ludnościowe w kontekście topograficznym. Przedstawia on, można by rzec, w fotograficznym ujęciu portret zbiorowy mieszkańców regionu, np. rozmieszczenie i liczebność katolików czy Żydów, analfabetów, ludności rodzimej, osób upośledzonych umysłowo, nieobecnych podczas spisu, jednoosobowych gospodarstw domowych etc. Na tematycznych mapach widnieje blisko 4,7 tys. jednostek administracyjnych położonych na obszarze rozciągającym się od półwyspu Darß i Zingst po miasto Lębork. Szczegółowość prezentacji zagadnień przy celowej prostocie przekazu pozwala ujrzeć każdą miejscowość, nawet najmniejszą, w zwierciadle historycznych danych spisowych, dodajmy o wysokim stopniu dokładności – zachęcają do lektury autorzy „Atlasu”.

Publikacja ta zostanie szerzej zaprezentowana podczas spotkania, które poprowadzi prof. dr hab. Włodzimierz Stępiński oraz dr Radosław Skrycki. Odbędzie się ono 4 lipca o godzinie 17:00 w Muzeum Narodowym Historii Szczecina w Oddziale Muzeum Narodowego w Szczecinie przy ul. Księcia Mściwoja 8 w Ratuszu Staromiejskim na Podzamczu.

Źródło: Uniwersytet Szczeciński


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Otwieranie modeli 3D GUGiK w QGIS
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama