|2012-06-29|
Prawo, Instytucje, Kataster
Nowelizacja ustawy o ujawnieniu prawa własności u prezydenta
Na wczorajszym (28 czerwca) posiedzeniu Sejm przyjął poprawki Senatu zgłoszone do uchwalonej 25 maja ustawy o zmianie ustawy o ujawnieniu w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego.
Poprawki te dotyczyły doprecyzowania pojęcia „infrastruktura teleinformatyczna” poprzez dodanie informacji, że jest to element zintegrowanego systemu informacji o nieruchomościach, o którym mowa w art. 24b ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne.
Pierwotnie ustawa z 7 września 2007 r. o ujawnieniu w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego nałożyła na starostów obowiązek utworzenia w terminie 6 miesięcy od dnia jej wejścia w życie (tj. od 19 listopada 2007 r.) wykazów nieruchomości sektora publicznego (państwowych i komunalnych) na poziomie powiatowym. Dodatkowo (art. 2) nałożyła na organy sprawujące uprawnienia i obowiązki właścicielskie w imieniu Skarbu Państwa (w tym m.in. na Agencję Nieruchomości Rolnych, Agencję Mienia Wojskowego, Lasy Państwowe) albo jednostek samorządu terytorialnego obowiązek ujawnienia w ciągu 12 miesięcy praw do nieruchomości w systemie ksiąg wieczystych.
Uchwalona w maju nowelizacja przewiduje 66-miesięczny termin (liczony od 19 listopada 2007 r.) na uzupełnienie dotychczasowych wykazów nieruchomości i przekazanie ich właściwym organom. A zatem starostowie, którzy dotąd przekazali niekompletne wykazy nieruchomości, do 19 maja 2013 r. będą mieli czas na przekazanie – z wykorzystaniem infrastruktury teleinformatycznej – uzupełnionych wykazów wojewodom, a także marszałkom województw, wójtom, burmistrzom, prezydentom miast oraz innym organom reprezentującym Skarb Państwa. Na podstawie informacji uzyskanych od wojewodów GGK do końca I kwartału 2015 r. sporządzi wykaz nieruchomości, dla których nie złożono wniosków o ujawnienie w księgach wieczystych prawa własności.
Nowelizacja czeka już zatem tylko na podpis prezydenta.
AW
|